| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor,de la un cunoscator; nu pot beneficia de asistenta medicala intrucat,de la somajul de dupa absolvire pana la prima angajare,sant cateva luni in care nu am platit asigurare medicala, neavand un loc munca.acum mi se cere plata perioadei respective, plus anume penalitati.nu cunosc legea si nici prevederile ei. stiti cumva ce lege si ce articole anume specifica aceste probleme? va rog?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe perioada cat timp n-ai fost angajat si nu ai obtinut venituri nu ti se poate cere plata contributiei la sanatate.
Pentru a beneficia de asistenta medicala gratuita in prezent nu este nevoie de un anumit stagiu, important este sa fii angajat in prezent. Doar pentru a obtine concediul medical si indemnizatia aferenta se cere un stagiu de cotizare de o luna din ultimele 12 luni anterioare. Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, constituie stagiu de cotizare si perioada cat te-ai aflat in somaj.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.ma miram eu, ca aceasta institutie sa functioneze precum fondul de pensii de stat ori precum o banca.probabil ori functionara nu are habar de legislatia in domeniu, ori pusi pe capatuiala cauta fraieri sa adune niscaiva banisori. multam.

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi s-au cerut plata diferentei si pe perioada fara venituri!