| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

La trei luni dupa angajare poti beneficia de asigurare medicala? Nu mai stiu sigur la cate luni era...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Beneficiezi de asigurare de sanatate din prima zi in care incepi munca. Doar pentru concediu medical este nevoie de o anumita perioada de asigurare, de regula 6 luni, cu unele exceptii, pentru care nu este nevoie de stagiu de cotizare, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9.Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului."

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Din prima zi in care semnezi contractul. Cf legii, nu poti avea nicio zi fara contract happy Acum nu stiu ce face angajatorul tau happy