| coco_8379 a întrebat:

Am o amenda administrativa de 1000 lei pentru furt. daca o platesc peste vreo 3 luni se va mai adauga ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Codului de procedura fiscala, art. 119, alin. 2, nu se datoreaza dobanzi si nici penalitati de intarziere pentru amenzile de orice fel. Avand in vedere aceasta prevedere legala nu se va adauga nimic la suma respectiva, doar ca ar putea fi sesizata instanta pentru transformarea amenzii in inchisoare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În caz de neplată, vei primi o înştiiţare de la A. F. P. (Administraţia Finanţelor Publice) s-o plăteşti.
Termenul general de prescripţie este de 3 ani, însă în materie fiscală acest termen de prescripţie este de 5 ani. Reglementările referitoare la prescripţia fiscală sunt prevăzute în Codul de Procedură Fiscală. Acest act normativ reglementează două capitole distincte, respectiv prescripţia dreptului de a stabili obligaţii fiscale şi prescripţia dreptului de a cere executarea silită şi a dreptului de a cere compensarea sau restituirea.
În concluzie fii de bună credinţă şi plăteşte cât mai curând posibil!
Pa, pa.