| mihair a întrebat:

Salut, Acum 5 luni am facut o boacane in care am fost anchetat sub urmarie penala, acum am primit prin posta de la parchet: O amenda ADMINISTRATIVA in val de 1000 Ron si 300 Lei cheltuieli de judecata, rugamintea mea este: ce se intampla daca nu o platesc? Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa fii multumit c-ai scapat cu amenda administrativa si n-ai cazier penal.
Daca nu o platesti se poate transforma in munca in folosul comunitatii, de pana la 300 ore.

| mihair explică (pentru Ioandelasal):

In baza art.91 c.pen.,pentru fapta savarsita, vi s-a apicat sanctiunea cu caracter admnistrativ a amenzii de 1000 lei si ati fost obligat la plata cheltuielilor judiciare in suma de 300 lei. subliniez ca face referinta la "Prim procuror" ancheta s-a facut sunb savarsirea de furt calificat, se dispune 1 scoaterea de sub urmarire penala2 Aplicarea amenzii cu caracter administrativ, aceasta amenda se va trece in cazier? Multumesc anticipat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihair):

Asa cum ti-am spus nu o sa ai cazier penal, in acesta se trec doar condamnarile penale, nu si amenzile.

7 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

"daca amenda administrativa a impus-o un procuror prin rezolutia sa, atunci s-ar putea ca aceasta amenda sa se transforme in zile de inchisoare. Daca insa este o amenda administrativa emisa de un organ administrativ atunci vi se vor urmari bunurile imobile sau impozabile dupa caz."

| diwa a răspuns:

De asemenea, din ce am citit, se pare ca se adauga penalitati cu cat o platesti mai tarziu sau poti fi supus unei executari silite

| mihair explică (pentru diwa):

In baza art.91 c.pen.,pentru fapta savarsita, vi s-a apicat sanctiunea cu caracter admnistrativ a amenzii de 1000 lei si ati fost obligat la plata cheltuielilor judiciare in suma de 300 lei. subliniez ca face referinta la "Prim procuror" ancheta s-a facut sunb savarsirea de furt calificat, se dispune 1 scoaterea de sub urmarire penala...2 Aplicarea amenzii cu caracter administrativ, aceasta amenda se va trece in cazier? Multumesc anticipat!

| diwa a răspuns (pentru mihair):

Nu am gasit un raspuns exact la asta deoarece depinde de situatie, de gravitate, de ancheta, cine ancheteaza... nu am un raspuns sigur pentru asta, din pacate. Dar posibilitatea exista

| Sdira_Luciana_1980 a răspuns:

Daca nu o platesti o sa primesti de la Finanate "Instiintare de plata " cu debitul tau adica 1300 lei si daca nici atunci nu platesti o sa se inceapa procedura de executare silita.

Amenda administrativa nu se dă pentru una din faptele care atrag interdictie.
Şi nici nu se evidenţiază în cazier.