| bOom a întrebat:

Am primit de la procuror o comunicare prin care scrie neinceperea urmaririi penale si amenda administrativa 1000 lei si cheltuieli judiciare 30 lei.
Intrebarea mea este cu hartia aceasta ma pot duce sa ridic permisul fara sa platesc amenda administrativa sau trebuie sa o platesc.
Va rog sa imi spuneti si mie pasii care trebuie sa-i fac?

va multumesc

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Pentru a putea sa ridici permisul trebuie sa faci dovada achitarii amenzii administrative si a cheltuielilor de judecata.
Neachitarea acestora duce la suspendarea permisului si aplicarea penalizarilor si cel mai grav redesciderea dosarului pentru care a fost suspendat permisul initial sau chiar inchisoare.
Plata amenzii administrative si a cheltuielilor de judecata cred ca sunt mentionate in comunicare unde trebui realizata. Daca nu figureaza aceasta mentiune cu siguranta la trezoreria statului sau cec.
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor, iti urez o seara placuta!

2 răspunsuri:
| bOom explică:

Ziza-scuze am avut un atac de nervi...big grin dincer

| lencikk a răspuns:

Pai de aia si ti-au luat permisul ca sa nu ii fraieresti si sa platesti amenda. daca nu pletesti vei fi judecta...si nu nu poti ridica permisul fara sa platesti.pa-pabig grin