| damav a întrebat:

Am o fiica de 19 ani care sufera de boala crohn si schzofrenie paranoida.As dori sa stiu daca se incadreaza intr-un grad de handicap si daca poate oobtine pensie avand in vedere ca a fost diagnosticata acum un an si a pierdut ultimul an de liceu.Multumesc

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Amandoua diagnosticele sunt cuprinse si prevazute drept cauze de pensionare fara revizuire anuala(nerevizuibil) si se incadreaza in gr.1 de invaliditate, cu o particularitate insa, in sensul ca fiica dv. nu a activat in campul muncii. Pentru detalii exacte, mergeti la comisia de examinare medicala a celor propusi a se pensiona, unde veti afla tot ceea ce trebuie sa faceti in acest scop.
In general va trebuiesc: recomandarea din partea medicului de specialitate, dovezile de internare, etc.
Nu pot sti din ce localitate santeti, pentru.ca la Bucuresti comisia este si in spitalul de specialitate si a 2-a comisie(care stabileste si perioada de pensionare) este la sectorul de care apartine persoana propusa a fi pensionata. In provincie am vazut moduri de organizare diferite si specifice fiecarui oras in parte.
Va urez multa sanatate si rabdare multa...pentru fiica dv.

6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Precizez : usor nu va va fi si sa nu dati inapoi, indiferent cate greutati veti intampina. Pentru gr.1 de invaliditate are dreptul la o pensie corespunzatoare a 85% din salariul minim pe economie, precum si dreptul la insotitor. Ce drepturi mai sunt, va voi instiinta dupa ce veti obtine pensie pentru.fiica dv.
Nimeni alta persoana nu va face aceste demersuri mai bine decat dv, personal... lasati fundatiile consumatoare de timp pentru altii...
Sanatate.succes...

| machupicchu a răspuns:

@jo: sfaturi din partea celor avizati... poate... Dar atunci cand efectiv faci demersurile respective... este mult mai bine fara intermediari...
Crede-ma... si nu cerceta, pentru ca nu ai posibilitatea, nefiind in cauza respectiva(fapt nedorit)... este mult mai bine sa se ocupe parintii singuri... vor gasi intelegere.
Neajunsurile pot aparea din necunostinta legislatiei, chiar de catre cei care o aplica si carora le este de multe ori teama de cazuri de exceptie... un factor importanat fiind si modul de aplicare specific localitatii de domiciliu.
Sanatate.

| jo a răspuns:

Luati legatura cu Fundatia Estuar, este specializata in servicii pentru adultii cu probleme de sanatate mintala si pentru familiile lor.
http://www.estuar.org/
Au centre peste tot in tara si ii puteti gasi la aceste numere de telefon:
Tel: 031 41 71 888
Tel: 075 30 88 680
Tel: 075 30 88 670
Tel: 075 30 88 675

Sunt sigura ca va pot indruma si ajuta in tot ce aveti nevoie.

| jo a răspuns:

@machupicchu: crezi ca e mai usor sa descoperi singur toate chichitele decat sa te indrume cineva care a mai trecut prin asta? Evident ca tot greul e pe mama, dar de ce sa nu ceara ajutorul unor oameni care se ocupa cu asta de 20 de ani? Mie sfaturile tale mi se par foarte bune, dar sunt sigura ca cine lucreaza in domeniu poate sa o ajute si mai mult.
Oricum, e la latitudinea persoanelor in cauza. Eu sper sa stie sa ceara ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da din cate stiu, schizofrenia paranoida se incadreaza intr-n anumit grad de handicap, cel mai ar fi sa treci pe la medicul de familie, el va sti sa te indrume mai departe.