| Nandor a întrebat:

Am o întrebare, am luat bacul anul trecut și nu am fost să scot diploma pentru că în ziua în care se elibera fișa matricolă ca să o pot scoate eram la Costinești și secretara mi-a zis că numai la anul pot să o scot. Mi s-o părut o minciună, în fine până la urmă până acum nu am avut nevoie de ea și n-am mai scos-o, acum mi-ar trebui diploma și m-ar interesa dacă ar trebui să o elibereze când le cer, pentru că asta mi se pare normal, diploma aceea fiind proprietatea mea sau eu sunt cel care a greșit?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost o minciuna, trebuia sa ti-o elibereze imediat sau macar in aceeasi zi, dar i-a fost lene sa se duca in arhiva si s-o caute.
Da, trebuie sa-ti elibereze diploma si foaia matricola atunci cand le ceri. Daca nu o face poti s-o reclami la conducerea liceului.

| Catrice a răspuns:

Teoretic ar trebui sa aibă diploma ta în arhiva.
Practic, te țin ăștia o vreme ca nu o găsesc, ca trebuia sa vii mai devreme.

| Nandor explică (pentru Catrice):

Nu stiu ce e situația cu școala mea gen eu am fost la o școală din Turda, iar diploma mi se elibera în altă școală într-un alt oraș Câmpia Turzii, dar la ce este în sistemul educational din România nici nu mă întreb cum e posibil asa ceva

| helpforyou a răspuns:

Cand ceri tu diploma se elibereaza. Faci o cerere si o sa iti spuna cand sa vii dupa ea. De obicei 1 - 2 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma o poți lua după oricât timp vrei. Sunt obligați să ți-o dea. Te duci la secretariatul liceului și ți-o dau pe loc. Și da, diplomele vin ceva mai târziu decât fișele matricole, dar totuși nu știu dacă durata de așteptare ar fi chiar de un an.
Eu spre exemplu mi-am luat diploma de bac în primele 3 luni pentru că îmi trebuia la Faculta, dar restul cele cu competențele și cea că am absolvit liceul le luasem abia după 3 ani. Deci poți oricând.