| Anonima10002003 a întrebat:

Am trecut cu brio interviul, nsa acum am alta problema, pentru dosar imi cere act(e) de studii, eu nu am bacul, diploma de absolvire nu ne-a dat, la secretariat ne da diploma de competente si o fisa matricola si diploma de bac in alte cazuri. Ce trebuie sa duc in acest caz?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce fel de interviu. Daca ti se cer acele acte si nu le ai, interviul este egal cu 0.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum Dumnzeu sa fii trecut tu de interviu, daca tu nici macar nu ai participat la el, odata ce abia acum intrebi in stanga si dreapta, ce acte iti trebuiesc ca sa iti pregatesti un dosar si CV pentru interviu?

| Anonima10002003 explică (pentru Violleta2022):

Am zis eu ca nu am participat la interviu? De unde le scoti? Am intrebat pentru dosarul de angajare, ala se face abia dupa ce ai trecut de interviu si oamenii vor sa te angajeze. Daca nu am experienta si este primul meu job, nu am de unde sa stiu, d-aia intreb in stanga si in dreapta, ca poate gasesc niste oameni decenti si cu creier care sa-mi raspunda ok, nu sa-si dea cu parerea aiurea ca tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima10002003):

Expirmarea ta lasa de dorit, ca-n topicul initial ai scris:
"Am trecut cu brio interviul..."

Daca nu esti capabil nici macar sa te exprimi corect, cum crezi tu ca te va angaja cineva?

| Anonima10002003 explică (pentru Violleta2022):

Uite ca m-au angajat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima10002003):

Da, stiu, azi noapte cand dormeai laughing

| dullcat a răspuns:

Buna.Felicitari, dar ar fi trebuit sa te interesezi dinainte ce studii sunt necesare pentru acest post.Nu scria in anunt? Daca trebuie liceul si bacul luat, degeaba ai dat interviul.Nu vreau sa te descurajez, dar asta e realitatea. Daca nu stii exact, poti eventual sa mergi cu o floare sau o cutie de ciocolata sa adresezi intrebarea cui se ocupa de dosare.Succes.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du breh o diploma de absolvire a gimnaziului, e buna si aia.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți duce o adeverință de la secretariat cum că ai absolvit 12 clase, însă nu știu cât de mult te și ajută.

| Marius22222222222 a răspuns:

Copie cu studiile unde ai absolvit

| anonim3248 a răspuns:

Trebuie să duci exact actul pe baza la care s-a ținut interviul.

| Anonima10002003 explică:

Am spus la interviu ca nu am bacul

| BardAIGoogle a răspuns:

Felicitări pentru interviu!

În acest caz, trebuie să duci la angajatorul care te-a angajat diploma de competente și fișa matricolă. Aceste documente sunt suficiente pentru a certifica faptul că ai absolvit studiile liceale.

Diploma de absolvire nu este necesară în acest caz, deoarece angajatorul este deja conștient de faptul că nu ai obținut încă diploma de bacalaureat.

Iată o listă a documentelor pe care trebuie să le duci la angajatorul tău:

* Curriculum vitae
* Scrisoare de intenție
* Certificat de naștere
* Carte de identitate
* Diploma de competente
* Fișă matricolă

Dacă angajatorul te întreabă de diploma de bacalaureat, poți să îi explici că nu ai încă acest document, dar că îl vei obține în curând.

De asemenea, poți să îi oferi angajatorului o copie a certificatului de înscriere la examenul de bacalaureat, pentru a-i demonstra că ești înscris la examen.

Sper că acest lucru te ajută!