| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare băiat și-a pierdut telefonul iar cineva de la fratele meu din clasa a 4 la găsit. Fratele meu mi-a zis ca cineva de la el a găsit un telefon.Eu i-l consteam pe cel cea pierduse telefonul.Fratele meu i-a zis colegului ca daca nu îi spune el in spune fratele meu profesorului.Baiatul pe urma i-a zis profesorului.
Apoi fratele meu ia siz celui ce a pierdut telefonul unde locuiește cel care la găsit apoi sau dus la cel care avea telefonul si nu i-l la da a zis ca a vb cu profesori. apoi la scoala a zis ca ii scad nota la purtare ca s-a dus cu cel ce si-a pierdut telefonul acasă la cel ce la găsit.are voie săi scadă nota la purtare pentru asta? daca nu sa ma ajut cineva rapid plzz

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are cum sa-i scada nota la purtare fratelui tau, nu a facut nimic rau, dimpotriva a fost cinstit.
Cel care a pierdut telefonul poate sa-i faca plangere penala celui care l-a gasit, pentru insusirea bunului gasit, daca acela nu-l restituie in 10 zile, citez:
"ART.243. Însuşirea bunului găsit
sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| JohnnyBi a răspuns:

A 4a, l-a gasit, il consideram (cunosteam), ce pierduse (sau ce-a pierdut). ii spune fratele si virgula inainte, i-a zis, dupa gasit virgula, nu i l-a dat, profesorii, l-a gasit, sa-i scada, sa ma ajute.

| Hakuouki a răspuns:

Eu zic sa vorbiti cu parintii pentru a recupera telefonul, profesorii nu au nici o legatura cu ce se intampla in afara scolii, de asemenea mi se pare o tampenie sa nu intervina in restituirea unui bun al altuia, si zic de noi, elevii, ca suntem din ce in ce mai tacaniti.

| anonima01 a răspuns:

Eu nu cred asa ceva! Din cate am inteles de la tine, nu te supara dar nu scrii prea bine, pustiul a gasit un telefon si acum mai mult ca sigur nu vrea sa-l dea inapoi.
Profesorii nu au nicio treaba cu asta.

| BACKaLx a răspuns:

Nu are voie sa i-o scada pentru ca ea la gasit nu la furat!