| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Îmi puteți spune cât timp a condus UDMR Guvernul României drept partid de coaliție din 1989 până în prezent? Vreau un număr fix de ani. Ultima oară a fost până în 2015? și dacă este posibil, îmi puteți spune și perioadele în care a condus. Aș prefera să nu îmi dați un link. Informațiile de pe net m-au făcut confuz.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Udmr nu a condus niciodata guvernul ca nu a dat niciodata prim ministru, insa au avut mai mereu cate un membru in guvern

prima data au avut un reprezentat in guvern in '96 apoi au avut o lipsa de vreo 4 ani si apoi iar au fost in guvern cu pauze in total de vre 2-3 ani