| OnlyDga a întrebat:

Am o intrebare, ca sa calatoresc cu avionul si nu am 18 ani, am 17, am nevoie de pasaport? Vreau sa merg in Suedia de exemplu. Am nevoie, asa-i?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In tarile UE, printre care este si Suedia, nu ai nevoie de pasaport, poti calatori si numai cu cartea de identitate.
Fiind minor, pentru a pleca in strainatate, ai nevoie si de declaratia notariala a ambilor (daca nu calatoresti impreuna cu ei), precum si de insotitor major, acesta poate fi si personalul de bord de pe avion. Vezi ca unele companii aviatice solicita o taxa pentru insotitorul major.
Daca o sa calatoresti cu un parinte ai nevoie doar de declaratia celuilalt parinte.

| MadRaven a răspuns:

De pașaport nu ai nevoie (e țară din UE) dar ai nevoie să fii cu părinții, dacă nu, ai nevoie de niște acte de la notar prin care împuternicesc un însoțitor major.
Dacă nu ai un însoțitor major te poți interesa la compania aeriană dacă percep taxă pentru a lua drept însoțitor personalul de la bord.

| Yurisa a răspuns:

Bineinteles ca ai nevoie de pasaport, poti sa calatoresti daca esti insotit de un adult sau daca platesc ai tai un insotitor de zbor, asa stiam

| Alicezzz a răspuns:

Si nevoie de cartea de identitate si procura de la parinti si insotitor de bord!

| Alexandra6z9z a răspuns:

Suedia e o tara super frumoasahappyNu ai nevoie de pasaport.Procura de la parintii tai, buletin si insotitor pe care il poti lua de pe site-ul de unde iti iei biletele?