| figaro a întrebat:

Am o intrebare care ma roade de ceva timp...iar cand am vazut sitea http://stirileprotv.ro/......e-rca.html am innebunit, ultima asigurare pe care am platito a fost 650 ron de anul viitor cred ca am sa ramn pieton. Ce nu inteleg eu e de ce tot timpul sa rezuma doar la a scumpi asigurarile,de ce sunt asa mari pentru tineri, ca oricum majoritatea le trec pe parinti si nu castiga nimica (in sensul ca clasa teribilista cum o denumesc ei,tot conduc cu asigurari ieftine,fac daune si tot scapa) De ce nu se duc in serivice-urile unde se umfla facturile si sa elimine coruptia? la fel ca si in politica, nu avem bani marim taxele dar cu coruptia nu facem nimica. Tot timpul se ia drept model din tarile vecine (taxe impozite, preturi etc) iar salariile ramn la fel.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi tu, asiguratorii au facut niste manareli. Firme gen Carpatica, Euroins, astra si mai stiu eu care vindeau polite RCA ieftine si nu reuseau niciodata sa acopere pagubele. Incercau ei sa ma aduca bani de pe la alte tipuri de asigurari (calatorii, case samd) insa nu l ea iesit calculele, asadar au trebuit sa ridice din ce in ce mai mult preturile pentru a putea acoperi platite pe care trebuie sa le faca si care mereu le refuzau sau le intarzaiau.

Asigurarile se scumpesc si la cei batrani doar ca procentual asa ca diferenta nu se vede prea mult. Si nu toti tinerii isi trec masinile pe numele parintilor. Tu sa fii fericit cu 650 ron ca eu dau 2000pe an

| figaro explică (pentru suntserios):

Parerea mea e ca nu isi dau interesul, e ceva la mijloc ce ii face sa le convina aceasta pierdere, nu cred ca tu nu stii cazuri personal cand un service auto a umflat nota de constatare doar ca sa pice ceva....de ce nu se ocupa si de acest aspect? Poate nu ar scadea pretul asigurarilor dar celputin nu ar creste in asemenea hal.

| suntserios a răspuns (pentru figaro):

E vorba ca au mers pe premiza polite ieftine vindem mai mult si luam fata concurentei. Pana cand trebuie sa dea banii si vad ca nu le ies calculele.

Serviceurilor nu au ce sa le faca, ei deconteaza legal si corect. Si eu daca ma duc cu masina in service sa o repar pe asigurarea cuiva voi cere doar piese originale si de calitate care bineinteles sunt la un pret mult mai mare

| figaro explică (pentru suntserios):

Eu ma refeream ca (cum ziceai si tu) cica puneau piese originala noi, pe cand ei cumparau piese si la jumatate de pret, mai adaugau 2-3 piese care nu erau defecte, sau nu s-au defectat din cauza accidentululi ci erau defecte dinainte iar ce ramnea era "profit curat" ce acest aspect ziceam eu.