| D2nutz94 a întrebat:

Ziua trecuta am primit o decizie de impunere, pentru o suma. pe care am platito in anul 2011, dar eu nu am primit nimica, nu am fost angajat. As dori daca imi trebuie vreun act pentru a contesta aceasta decizie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sumele scoase de la CEC sau alte banci nu se impoziteaza, se impoziteaza doar dobanda obtinuta pentru depozitele la banci si impozitul pe dobanda este retinut si platit de banci.
Si nu este nici o tampenie ca decizia a fost emisa pe 8 iulie si trimisa pe 26 iulie, pesemne a sta la semnare si la posta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar, cum sa se impoziteze o suma platita de tine? Se considera venituri si se impoziteaza doar anumite sume primite de tine.
Citeste atent decizia sau du-te la organul care ti-a trimis decizia si te vei lamuri.

| D2nutz94 explică (pentru Ioandelasal):

Din cate am inteles din ea, este pentru o suma din 2011. La fisc, acea suma, din ce am observat, reprezinta niste bani scosi din CeC ( pe care mi-a depus parinti ). Dar ei nu sunt clari, pe decizie, scrie 2011, nu doi ani, si 2012. Si cum e la noi tampenia, decizie mi-a fost trimisa pe 26, dat pe ea e scris 8, tampenia tip romaneasca

| D2nutz94 explică (pentru Ioandelasal):

Pai, pe decizie, nu am inteles mai nimica, numai articole, dar pe a doua voaie imi este aratat un venit de 789, pe care l-am avut in 2011, scrie pe prima pagina. Si dupa cum vor sa ia banu de la om, le trimit si tarziu, ca sa nu stie omu de ele

| Ioandelasal a răspuns (pentru D2nutz94):

Scrie-mi actul normativ si toate articolele indicate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru D2nutz94):

Sumele scoase de la CEC sau alte banci nu se impoziteaza, se impoziteaza doar dobanda obtinuta pentru depozitele la banci si impozitul pe dobanda este retinut si platit de banci.
Si nu este nici o tampenie ca decizia a fost emisa pe 8 iulie si trimisa pe 26 iulie, pesemne a sta la semnare si la posta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de impozit?
Se declara si se impoziteaza toate veniturile, nu numai cele din salarii. Poate fi si din vinzari de terenuri sau imobile, masina, etc. Intereseaza-te despre ce este vorba si daca este o greseala, se repara la ei.