| DJSpook1 a întrebat:

Am o intrebare, daca am luat amenda pe durata starii de urgenta si cum am vazut ca cica amenzile nu se mai platesc, intrebarea mea e, mai trebuie sa depun contestatie sau nu? Tariceanu spunea ca nu in postarea aceasta https://www.facebook.com/tariceanu/posts/361913326810146 2, unele siteuri spun ca da, nu mai inteleg, ma poate lamuri si pe mine cineva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a adoptat vreo lege privind anularea amenzilor primite pentru nerespectarea regulilor in starea de urgenta si nu se stie daca va fi adoptata.
Asa fiind, pentru anularea amenzii, va trebui sa depui o plangere contraventionala la judecatorie, vezi sa nu depasesti termenul de 15 zile incepand cu 15 mai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa depui altfel nu iti anuleaza nicio instanta din oficiu amenda... cel putin nu inca

| DJSpook1 explică (pentru suntserios):

Si daca o depun, nu trebuie sa mai merg in instanta, nu? sunte 300000 de amenzi, banuiesc ca nu va lua fiecare om in parte, nu? asa am auzit de la un politist, pur si simplu depui contestatie si ea se anuleaza, e adevarat?

| suntserios a răspuns (pentru DJSpook1):

Nu e adevarat, mergi in instanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu va deveni lege proiectul acela, da, tot trebuie sa o contesti