| Alex955 a întrebat:

Am o întrebare pentru cine e disponibil și vrea sa ma ajute, vreau sa îmi fac o programare sa îmi fac pașaport pe 5 ani iar când ma uit la variante îmi da mai multe gen pașaport simplu electronic, temporar, electronic crds eu am nevoie de modelul pentru 5 ani sa pot ajunge în Anglia știe cineva care varianta este? Și dacă știți ce acte necesare trebuie

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna! Iti faci pasaportul simplu electronic.
Ai nevoie de cartea de identitate valabila si de cererea-tip pe care ti-o pun ei la dispozitie pentru completare.

Pasaportul temporar are o valabilitate de 1 an.
Pasaportul electronic C.R.D.S. il soliciti doar daca ai deja domiciliul in strainatate sau ai drept de sedere de minim 5 ani.
Deci daca mergi la munca ca tot romanul sau in vacanta, pasaportul simplu electronic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita de taxa de pasaport de 258 lei pe care o poti plati in doua moduri :
- la casieriile unităţilor CEC Bank, precum şi la staţiile de plată Selfpay ale CEC Bank;
- online cu cardul prin platforma de plăţi virtuale www.ghiseul.ro

Daca o platesti online, chitanta o primesti pe email si va trebui sa o scoti la imprimanta pentru ca ti-o cere cand duci toate actele.