| Abramovici1224 a întrebat:

Am o intrebare, poate este cineva care ma poate ajuta cu un raspuns la intrebarea mea.

In data de 16/05/2019 Am fost la o firma de transporturi sa ma angajez ca si SOFER B, dar eu detin si c+e. Firma mi-a spus sa ma merg sa imi fac analizele si dupa ce le-am facut sa revin la firma. Am facut analizele si dupa m-am dus la firma. Cand am ajuns acolo la firma am intrat la birou si m-a pus sa semnez contractul de munca, dupa ce am semnat contractul de munca mi-a dat si o legitimatie de serviciu. Din data de 16/05/2019 de cand am fost acolo mi-a spus ca o sa te sunam cand sa vii la munca. Intrebarea mea este : De ce nu ma suna sa vin la munca? Eu am semnat un contract de munca, sunt angajat cu forme legale, eu cat timp stau acasa si timpul trece eu pot sa imi cer salariul si daca nu am lucrat, asa-i? De ce nu ma cheama? Si ultima intrebare : Daca se face 1 luna de cand m-am angajat si nu am lucrat pot sa imi cer salariul? Chiar daca nu am muncit nici macar 1 zi la aceasta firma? Daca imi cer salariul si nu mi se da, eu pot sa fac ceva in privinta asta? Eu pot sa le spun lor pai oameni buni voi m-ati tinut pe loc in tot acest timp si puteam sa ma angajez in alta parte.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In contractul individual de munca ar fi trebuit sa fie inscrisa si data inceperii muncii, aceasta poate sa fie ulterioara incheierii contractului individual de munca.
Nu esti platit daca nu lucrezi.
Pentru a lamuri problema vezi ce scrie in contract si apoi, daca nu scrie sau a fost depasita data, du-te la firma, doar acolo poti lamuri situatia ta.

| Abramovici1224 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi-a dat contractu de munca acasa. O sa il cer daca ma vor chema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Abramovici1224):

Trebuiau sa-ti dea un exemplar. Du-te cat mai repede si cere exemplarul tau si, cu aceasta ocazie, lamuresti si data inceperii muncii.

| Abramovici1224 explică (pentru Ioandelasal):

Pai au spus ca ma suna cand sa merg la munca happy.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Abramovici1224):

Treaba ta ce faci, eu ti-am dat niste sfaturi, ca le urmezi sau nu este strict problema ta.