| paulpaul25 a întrebat:

Am o ipoteza, si ma contrazic cu cineva. Eu am un teren, pe care am construit o casa..etc. Sub casa mea, respectiv terenul meu se descopera zacaminte de petrol, aur sau orice altceva. Apare un investitor, fie statul roman fie un investitor strain. In ce conditii el ( cel care doreste exploatarea ), poate incepe lucrarile de extragere, repet pe terenul meu, daca eu nu accept? Daca nu exista o intelegere, adica eu nu accept sa ma despagubeasca, sa-mi dea alt teren. Mai exact vreau sa stiu daca in conditia data eu pot fi fortat sa cedez terenul si daca da in ce mod! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sensul celor spuse iti citez prevederile Legii nr.255/2010, cu md. ulterioare:
"ART.22.(1) Expropriatul nemulţumit de cuantumul despăgubirii prevăzute la art. 19 se poate adresa instanţei judecătoreşti competente în termenul general de prescripţie, care curge de la data la care i-a fost comunicată hotărârea de stabilire a cuantumului despăgubirii, sub sancţiunea decăderii, fără a putea contesta transferul dreptului de proprietate către expropriator asupra imobilului supus exproprierii, iar exercitarea căilor de atac nu suspendă efectele hotărârii de stabilire a cuantumului despăgubirii şi transferului dreptului de proprietate.
(2) Termenul în care moştenitorii expropriatului defunct se pot adresa instanţei judecătoreşti curge de la data acceptării succesiunii.
(3) Acţiunea formulată în conformitate cu prevederile prezentului articol se soluţionează potrivit dispoziţiilor art. 21-27 din Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, în ceea ce priveşte stabilirea despăgubirii.
(4) Atât procedura de expropriere, cât şi obiectivele de utilitate publică ce fac obiectul prezentei legi nu pot fi suspendate sau sistate la cererea vreunei persoane care invocă existenţa unor litigii privind posesia ori proprietatea imobilului expropriat."

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exproprierea terenului o poate face doar Statul roman si doar pentru utilitate publica, cu justa si prealabila despagubire. Daca nu esti den acord cu despagubirea oferita aceasta se va stabili de instanta de judecata.
Un investitor, indiferent ca este roman sau strain, nu va putea obtine terenul decat daca te intelegi cu el, acesta nu poate face expropriere.

| Negoiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect,dar daca bazinul e mare, poate sapa la cativa km de localitate, curmezis, si asa nimeni nu baga de seama ca foreaza la el sub casa.laughing Asa se intampla in mai multe din cazuri.

| paulpaul25 explică (pentru Ioandelasal):

Adica eu intr-un final ajung la situatia de judecata cu statul? Deci gandindu-ne practic, traind intr-o tara in care eu nu am sanse intr-un proces cu statul, el ma poate obliga pe mine sa cedez terenul si sa accept exproprierea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru paulpaul25):

In privinta exproprierii nu ai sansa, la aceasta nu te poti impotrivi dar in privinta despagubirii ai sansa judecatii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i alta discutie si nu aceasta a fost intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok,shefu happy.

| paulpaul25 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult! Chiar o sa va declar raspunsul castigator. Asta doream sa aflu, ca eu pot sa recurg la judecata in ceea ce priveste exproprierea, ca nu mi-a convenit mie, asta-i alta treaba. Raspunsul a fost cat se poate de concentrat si precis. Acum ma gandesc la ipoteza ca eu, pe terenul respectiv sa fi investit niste fonduri europene, accesate de mine prin tot ce inseamna asta, iar acum eu sa fiu expropriat, ma gandesc in ce conditii eu mai beneficiez de fondurile respective sa zic pentru o ferma piscicola sau orice altceva sau in ce conditii trebuie inapoiate, din moment ce eu am primit in schimb un teren total nefavorabil derularii activitatii initiale ( a fermei piscicole ). Probabil se ajunge la lungi si costisitoare procese ca pana la urma sa zici ca ai avut ghinion ca ai avut teren in calea lor. Multumesc inca odata!

| Ioandelasal a răspuns (pentru paulpaul25):

In sensul celor spuse iti citez prevederile Legii nr.255/2010, cu md. ulterioare:
"ART.22.(1) Expropriatul nemulţumit de cuantumul despăgubirii prevăzute la art. 19 se poate adresa instanţei judecătoreşti competente în termenul general de prescripţie, care curge de la data la care i-a fost comunicată hotărârea de stabilire a cuantumului despăgubirii, sub sancţiunea decăderii, fără a putea contesta transferul dreptului de proprietate către expropriator asupra imobilului supus exproprierii, iar exercitarea căilor de atac nu suspendă efectele hotărârii de stabilire a cuantumului despăgubirii şi transferului dreptului de proprietate.
(2) Termenul în care moştenitorii expropriatului defunct se pot adresa instanţei judecătoreşti curge de la data acceptării succesiunii.
(3) Acţiunea formulată în conformitate cu prevederile prezentului articol se soluţionează potrivit dispoziţiilor art. 21-27 din Legea nr. 33/1994 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, în ceea ce priveşte stabilirea despăgubirii.
(4) Atât procedura de expropriere, cât şi obiectivele de utilitate publică ce fac obiectul prezentei legi nu pot fi suspendate sau sistate la cererea vreunei persoane care invocă existenţa unor litigii privind posesia ori proprietatea imobilului expropriat."

| alessia5158 a răspuns:

Constitutia Romaniei, art 44:
"(3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire.
(5) Pentru lucrări de interes general, autoritatea publică poate folosi subsolul oricărei proprietăţi imobiliare, cu obligaţia de a despăgubi proprietarul pentru daunele aduse solului, plantaţiilor sau construcţiilor, precum şi pentru alte daune imputabile autorităţii.

(6) Despăgubirile prevăzute în alineatele (3) şi (5) se stabilesc de comun acord cu proprietarul sau, în caz de divergenţă, prin justiţie. "

Art. 136:
"(3) Bogăţiile de interes public ale subsolului, spaţiul aerian, apele cu potenţial energetic valorificabil, de interes naţional, plajele, marea teritorială, resursele naturale ale zonei economice şi ale platoului continental, precum şi alte bunuri stabilite de legea organică, fac obiectul exclusiv al proprietăţii publice.

(4) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile. În condiţiile legii organice, ele pot fi date în administrare regiilor autonome ori instituţiilor publice sau pot fi concesionate ori închiriate; de asemenea, ele pot fi date în folosinţă gratuită instituţiilor de utilitate publică. "

| paulpaul25 explică (pentru alessia5158):

Tocmai despre asta este vorba, cel cu care ma contrazic spune ca exista legi in ceea ce priveste exploatarea si exproprierea, ca statul ma expropriaza pe mine, fara ca eu sa am nimic de zis? Adica eu nu pot sa spun nu, din moment ce terenul e al meu, tot ce inseamna constructie pe el e pe numele meu si bineinteles constientizand faptul ca minereurile nu sunt ale mele? Si ce se intampla in cazul in care, se construieste o autostrada iar eu detin o bucata de teren din planul autostrazii si la fel eu nu vreau sa vand terenul respectiv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce terenul iti apartine nu se poate atinge de tine

| razzviy a răspuns:

NUUUUUUUUUU da unde ni-s noi in filmele cu mafioti sa te impuste si sa-ti ia terenu rolling on the floor (glumeam) NUUU nu are nici un drept sa iti ia terenu fara acordul tau