| irinelroma a întrebat:

Am o nedumerire: daca eu as,, fura" niste lucruri de la mine din casa si i le-as vinde altei persoane, iar maica-mea m-ar denunta la politie, ce s-a putea intampla? Eu fiind minor, iar celalta careia i le-as vinde fiind majora.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce varsta ai?

| alessia5158 a răspuns:

Casa si bunurile din ea nu iti apartin, nu se afla in proprietatea ta! Acestea aparin/sunt proprietatea parintilor tai.De aceea, a lua bunuri din casa fara a avea acordul proprietarului de drept, inseamna furt. Furtul, chiar savarsit de un minor(raspunde penal de la varsta de 13 ani), este pedepsit de legea penala. Potrivit noului Cod Penal, minorii sunt sanctionati exclusiv pe baza masurilor educative, care pot sa fie private sau neprivate de libertate.In categoria celor private de libertate intra internarea intr-un centru de reeducare sau detentie. In categoria celor neprivate de libertate intra supravegherea, consemnarea saptamanala, stagiul de formare civica.

| Xzpos a răspuns:

Nimic nu credc a ti s-ar intampla fiindca ai luat din casa ta. poate te va certa mama ta