| alexdeco a întrebat:

Am o nelamurire, daca cineva se muta din Italia, fiind clasa a 11-a acolo, poate sa se inscrie la seral sau un liceu particular din Bucuresti in urmatoarele zile? Din cate m-am uitat eu pe forumuri sau pe site-urile cu licee particulare/seral mai toti spun ca o sa faci 13 clase, asa este?

Daca ati putea sa imi oferiti mai multe informatii/sfaturi, nu ezitati sa o faceti happy

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CeViataDeRahat a răspuns:

Salut!
Deodata ce intri la seral sau profesionala, n-ai cum sa faci decat 13 clase, dar daca indeplinesti conditiile pentru a intra la liceu la zi, faci pana in a 12-a.
Asta tine si de ministerul invatamantului, daca iti recunoate studiile la zi, atunci este bine.
Eu cu studiile din Romania imi continui scoala mai departe. Sal si Bafta!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate inscrie in urmatoarele zile si nici pana cand nu obtine echivalarea studiilor de la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor (CNRED) din cadrul MECTS.

| luisanamy a răspuns:

Daca vrei sa intri la seral trebuie sa dai competentele care trebuie si vei intra tot din clasa a XI a.

| alexdeco explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Alte sfaturi mai aveti? happy