| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Am o nelamurire. Peste cativa ani, bunica va deceda, iar mama mai are inca 4 frati si trebuie sa dam parte din casa la fiecare dupa ce moare bunica. Cum se gestioneaza banii de pe casa? Ce documente necesare si ce modalitati sunt pentru probleme de genul? Fuunda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va face procedura succesorala si fiecare frate/sora va primi o cota-parte din bunurile ramase dupa bunica, daca sunt 5 mostenitori atunci cota fiecaruia va fi de 1/5 din bunuri, daca unul sau mai multi nu renunta la mostenire.
Dupa obtinerea certificatului de mostenitor se poate face partajul, daca mai exista si alte bunuri imobile (terenuri si constructii), altele decat casa si terenul aferent acesteia.
De asemenea mostenitorii se pot intelege ca unul sa ramana in casa si sa-i despagubeasca pe ceilalti cu o suma de bani reprezentand partea lor.
Daca mostenitorii nu se inteleg atunci se poate vinde casa si sa se imparta banii intre ei.

1 răspuns:
| Ghita_Alin_Cristian_1975_9VNm a răspuns:

Pai bani se impart si casa devine parte din ei adica cat valoreaza casa atat vor primi ceilalti in plus fata de persoana respectiva