| Etro a întrebat:

Mă supăra o chestie. Vreau să stiu dacă mama voastră ar proceda la fel. Eu am 15 ani și locuiesc într-o casă cu 2 frați, o bunică și mama. Avem un dormitor mic în care dorm eu, mama si frații mei mai mici. Bunica are o cameră aparte. Eu am o camera care încă nu e gata și ma refer la faptul ca nu are ca e doar zidită. De 7 ani stă așa iar mama a zis că o face dar nici până în ziua de azi nu a strâns vreun ban. Ieri am discutat cu ea și mi-a zis că dacă vreau să o facă să lucrez și să strâng bani, după care a început să ma injure. Acum câțiva ani a început să strângă bani pentru facultate pe un card. Din nu știu ce probleme cardul acela s-a blocat. Vreau sa stiu dacă exista vreo metoda de a-ți bloca cardul dacă nu mai plătești o luna la el. Daca nu înseamnă ca a mințit. Oricum banii mei de facultate s-au dus. A primit o parte din ei după spusele ei din care a cumpărat o ușă, o mașină de spălat (chiar daca avea una, dar voia una mai mare) și un fel de dulap lung pentru a-și pune câteva din haine. Eu aveam nevoie de un dulap deoarece al meu este rupt, când i-am spus asta a spus că aceia oricum erau banii ei și nu era urgenta mea prea mare. Eu chiar am nevoie de o camera aparte fiindca nu mai suport sa stau cu părinții. Camera mea trebuie sa o fac eu însă pe moment nu ma pot angaja fiindcă am doar 15 ani nu 16. Alocația mea se duce pe datoriile ei iar eu rămân cu nici un leu. Ce sa fac? Cum pot strange bani? Nici bani de buzunar nu prea îmi da. Mama voastră ar face la fel? Var face camera dacă ar fi sau var înjura și va trimite la lucru?
Aștept răspunsuri

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca 3 ani de rezistat dupa ai sase sa pleci in chirie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceva de genul era si copilaria mea, banii nu ajungeau decat pentru lucrurile esentiale (mancare, haine). Nu ai cum sa schimbi tu modul in care gestioneaza mama ta banii, sunt banii ei, si face mai multe pentru voi, decat realizezi.
Problemele vor disparea din momentul in care vei incepe sa lucrezi, si vei face singura toate lucrurile astea. Te poti angaja si la 15 ani, cu acordul parintilor, dar nu te grabi; o singura copilarie ai, traieste-o cum trebuie.

| Etro explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mâncare înțeleg, dar haine chiar daca am nevoie nu îmi ia. Trebuie să-mi iau singură

| SilentRain a răspuns:

Ce sa faci? Sa te axezi pe tine și viitorul tău

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Spune-i mamei tale că și dacă te-ai angaja, la vârsta ta nu ai câștiga suficient de mulți bani încât să poți renova singură o cameră...
Nu-i normal, dar nu cred că ai altceva ce să faci.

| Justme79 a răspuns:

Buna îmi pare rau te înțeleg că nu ai o situație tocmai buna dar posibil ca mama ta a folosit acei banii de pe cardul tau pentru nevoile casei și nu ți a mai spus ca să nu te superi știu că este greu să stai atâtea persoane într-o singură cameră ca să poți strânge bani acum este dificil pentru că ești micuța și nu ai o alta sursă de venit decât alocația pe care mama ta o folosește cum am mai zis posibil la strictul necesar al casei încearcă să nu te mai gândești la asta in timp poate va reuși să îți facă camera toate cele bune îți doreschappy