| Dana2103 a întrebat:

Mama a primit o mostenire, o parte din casa bunicului pe care o imparte cu alti 5 frati. Ea si sora ei,matusa mea, nu doresc sa vanda proprietatea sa imparta banii, vor sa ramana stapane pe partea lor din pamant iar ceilalti vor bani. Mama si matusa nu-si permit sa cumpere intreg terenul de la ceilalti frati. Unchii mei pot vinde proprietatea fara acordul celorlalti doi co-proprietari daca mama si matusa nu cumpara terenul? Sau pot vinde doar partile lor pe care sunt proprietari odata ce si stabileste fiecare ce si cum are?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot vinde partile lor fara nici o problema, dupa ce fac partajul si fiecare va fi singur proprietar pe partea lui.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,domnule

| anonimg a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate sa vanda si anumite camere ale unui imobil?
Cum s-ar desfasura un astfel de partaj?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimg):

Nu toate imobilele, mai ales apartamentele pot fi partajate comod, de regula ar trebui sa aiba cel putin 2 intrari separate, sa poata fi separate camerele apartinand unuia de cele apartinand altuia, sa aiba bai separate, etc.
Daca exista posibilitatea de partaj atunci se pot vinde parti din imobil. Daca nu exista este aproape exclus sa fie vandute unei terte persoane, in schimb pot fi cumparate de unul sau mai multi comostenitori care se inteleg sa locuiasca impreuna.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se vinde pe bucati, aia care vand raman cu banii si cine nu cu casa taiata sau o mocirla de doamne ajuta, sa improvizeze. E o situatie tiganeasca intre ei, ideal e sa se vanda tot altfel o sa arate naspa locu ala

| anonimg a răspuns:

Daca nu vor cadea la intelegere si nu se vor hotara asupra situatiei, atunci va veni judecatorul si va hotara pentru ei. Si vor fi costuri mai mari. Co-proprietarul nu poate vinde partea lui, deoarece face parte din acelasi imobil, si nu poate face nimic de capul lui. Un co-proprietar poate doar sa inainteze cazul in instanta si nimic mai mult (dar cum in lume exista multe ilegalitati, te poti astepta la orice).
Mama ta trebuie ori sa vanda, ori sa se imprumute sa despagubeasca fratii.

| RxTx a răspuns:

Fiecare face ce vrea muschii lui vu partea lui.
Poate sa meqrga la tribunal sa o parcrleze sa o imparta si daca nunse pot vide doar cateva bucatele atunci cei care vor sa ramama acolo sa dea bai celor care pleaca sa cumpere partea lor