| 123sar a întrebat:

Am o nelamurire si tare recunoscator v-as fi daca mi-ati putea raspunde.Intrebarea asta mi-a venit dupa ce am terminat liceul...si cred ca nu doar eu mi-a pun ci si altii care au terminat liceul.
Asadar, un absolvent de liceu cu diploma de bacalaureat, vrea sa se angajeze. Tanarul nu prea are multe cai, e total dezorientat, nu prea stie incotro sa o ia.
Asta se intampla in Romania in zilele noastre cu majoritatea absolventilor de liceu ce isi doresc sa isi inceapa cariera.
Acum intrebarea vine. Avand in vedere ca nu prea are incotro sa o ia, el se apuca sa lucreze intr-un alt domeniu decat cel ce l-a terminat. Vreau sa stiu pana la urma daca acea diploma mai are vreo valoare(importanta)? De ce? Unde e incadrat un tanar absolvent odata iesit de pe bancile scolii? Ce beneficii cel care are o diploma de bacalaureat fata de un muncitor? Intrebarile ar putea continua...insa eu cred ca intrebarile cele mai importante ar fi cele enumerate mai sus.Va multumesc mult.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma de bacalaureat are importanta doar daca pentru postul pe care te angajezi se cer studii liceale cu diploma de bacalaureat ori daca vrei sa urmezi studii superioare.
In meserii are mica importanta, este mai importanta o diploma de calificare in meseria respectiva, aceasta denota, cel putin, ca titularul a studiat meseria respectiva si atesta calificarea in acea meserie. Diploma de bacalaureat nu atesta vreo calificare. Numai bine!

| garetbora a răspuns:

Pai nasol, eu imi caut de 3 luni de lucru si nimic, tara asta nu e de nimic, ori cu liceu ori fara e cam acelasi lucru, nu mi-a adus nici un avantaj pana acum, mai bine e o scoala profesionala