| alexcelmic a întrebat:

Salut, am 20 de ani si de mic visam sa am o cariera militara, am terminat liceul, insa nu am obtinut diploma de bacalaureat, dupa nereusita cu bac ul am renuntat la ideea cu militaria, pana acum cateva zile cand am aflat ca sunt scoase posturi la mapn, pentru profesia de soldat gradat profesionist, cu minimul de 10 clase fara diploma de bac.
Vin cu intrebarea catre cei poate in domeniu, merita o asemenea "meserie" pentru un tanar?
Salariu ok? Riscuri? Beneficii?
Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa mai incerci inca o data sa dai bacul.Gasesti tot felul de materiale care sa te ajute inclusiv pe internet si tind sa cred ca prima data nu te-ai straduit prea mult sau chiar deloc.Crede-ma ca daca ai trecut examenul de bacalaureat, atunci ai si sanse ceva mai bune in ce priveste locul de munca, spre deosebire de cei fara. Orice alegi, succes.

| CarmenCraciun a răspuns:

''Riscuri? Beneficii?''
Riscuri- poti sa primesti ordin sa te deplasezi in zone de conflict cum ar fi ucraina si sa traiesti cateva ore sau maxim 2-3 zile.
Beneficii : Salariul mic dar stabil, iesire la pensie la 50 de ani.