| lorena2011 a întrebat:

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Daca un angajat lucreaza in ture de 12 ore (7:00-19:00 si 19:00-7:00) si dupa tura de zi (7:00-19:00) are 24 de ore libere. Urmeaza tura de noapte de 12 ore (19:00-7:00). Dupa tura de noapte repausul minim obligatoriu este tot de 12 ore? Deci sistemul de lucru ar fi 12 cu 24.
Scrie undeva ca dupa cele 12 ore de noapte repaosul trebuie sa fie minim 48 ore?
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista in Codul Muncii o asemenea prevedere legala generala.
Vezi daca nu exista in CCM de la firma.

| lorena2011 explică (pentru Ioandelasal):

Lucrez la stat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lorena2011):

Atunci in regulamentul institutiei in care lucrezi.

| lorena2011 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos.

| mi25 a răspuns:

Sistemul de lucru in ture este de 12 cu 24, cu 1-2 ture libere pe saptamana, astfel incat sa nu se depaseasca nr. de ore prevazut pentru zilele lucratoare. Totul se reglementeaza la nivelul locului de munca.
De regula nr. de ore lucrate depaseste cele calculate conform prevederilor legale.