| DeeaCarmen a întrebat:

S-ar putea sa lucrez in ture. Tura de noapte ar fi de la 22 - 6.
Voi cum ati rezolvat pe partea de somn?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Așa lucrează iubitul meu. dacă ai doar ture de noapte la un moment dat o să te înveți și o să fie mai ok. el doarme ziua și când iese prima dată (are mai multe tipuri de ture) e foarte obosit dar își revine. posibil să nu poți dormi prima zi că nu e obisșnuit organismu. dacă o să ai același tip de tură mai mult timp la rând atunci o să te obișnuiești și după maxim o săptămână o să fii în regulă.

| MihaelaDart a răspuns:

La început cam primele 2 săptămâni vor fi mai grele până se va obișnui corpul. După orele 03 apar stările de somnolență, deși poți in acest timp să iei o pauza (dacă ții se permite) și să bei ceva răcoritor, poți bea o Cola sau un ceai care are cofeina, te va menține binișor până dimineața. Am lucrat in Germania in 3 ture la 2 fabrici. După muncă, pe la 06:30 eram acasă, deși nu puteam sa adorm imediat, cam după jumătate-1 ora adormeam. Eram in picioare la 10-11, mă pregăteam să ies în oraș să fac piața, să fac de mâncare și apoi la 16-17 dormeam de după-amiază vreo 3-4 ore până când venea șoferul de la firma sa ia pe fiecare angajat de acasă.

| danbnz a răspuns:

Dormi cand poti!

| Sofer a răspuns:

La inceput de tura dorm pe zi 2 3 ore apoi cand ies din tura dorm de la ora 8 9 dimineata si ma trezesc la 16-19 si dupa munca laughing

| aXy99 a răspuns:

Oricum ma culc la 6, deci n-am ce sa rezolv.

| Bizon95 a răspuns:

Lal
eu daca nu sunt destul de atent tind sa stau noaptea

ideea e simpla, cafea la greu la inceput
iar la un moment dat te obisnuiesti

| RoCkKiD a răspuns:

Hey Deea,

Nu prea ai cum. Problema cu lucratul in ture e ca organismul tau nu va putea sa se acomodeze niciodata cu un program anume pentru ca saptamanal va fi altul.

Trebuie sa incerci pe cat posibil sa dormi cele 8 ore si sa te asiguri ca o faci in liniste incat sa te poti odihni in acele 8 ore. Este foarte important sa ai telefonul pe mut, usa inchisa si neaparat intuneric in camera.

Situatia nu este ideala asa ca trebuie sa te adaptezi pe cat posibil.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RoCkKiD):

Așa este dar nu prea ai cum sa dormi cele 8 ore, daca o persoana mai are și familie trebuie sa roiască in jurul ei, doar dacă nu ai responsabilitate în casă, ești la părinți așa poți și bineînțeles dacă poți să dormi pe timpul zilei atâtea ore, oricât de întuneric ar fi. Corpul știe că e ziua și nu prea ai cum sa il minți că e noapte!

| RoCkKiD a răspuns (pentru MihaelaDart):

N-am zis ca e usor, am zis doar sa incerce sa le doarma.

| HadesSs a răspuns:

Nu recomand, am lucrat 3 ani si iti freci sanatatea, daca poti evita.

| Scurtu_Catalin_1969_65pl a răspuns:

Am lucrat numai de noapte 7 ani, este greu, doape in urechi sau vata, perdele trase, liniste in casa, ceaiuri de tei la nevoie oricum nu vei dormii 8 ore ca noaptea si nu va fi un somn de calitate. Sorry