| mirabela87 a întrebat:

Am o problema cu vecinii de deasupra care sunt galagiosi si ziua si noaptea...nu stiu ce sa fac pentru ca nu sunt intelegatori deloc si mai e si presedintele blocului...ideea e ca nu imi vine sa sun la politie noaptea la 3 cand fac ei galagie. Am spus administratoarei si nu reuseste sa faca nimic, i-au trantit usa in nas cand a incercat sa vorbeasca cu ei. Imi e frica ca daca chem politia pentru ca o sa faca dupa intentionat sau pot sa imi faca rau ca sunt oameni nebuni. Politia vine daca se da muzica tare si ei nu dau muzica tare. Taraie mobila nopatea la 4 si urla si rad isteric. Chiar nu mai stiu ce sa fac

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu poti face altceva decat sa-i reclami la politie si sa fie amendatii pentru nerespectarea orelor de liniste, conform L.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2
  Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamatie la politie, altceva nu prea ai ce sa faci.

| LisaJulie a răspuns:

Și la mine fac gălăgie non-stop și pun muzica dar eu stau la casa și nu prea pot sa ma plâng! Trebuie sa le faci reclamație data viitoare când fac zgomot în clipa în care fac zgomot! Doar așa își vor primi amenda

| Cipi1212 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să îți cauți o altă locuință, fie si cu chirie. Dacă vecinii sunt nebuni pot fi în stare de orice