| sweetys a întrebat:

Am o problena. Mama si cu fratele ei s.au hotarat sa vanda casa parintilor. El a luat banii care i se cuveneau si acum nu mai dam de el ca sa semneze actele ca oamenii respectivi sa poata sa devina proprietari cu acte in regula. In situatia asta politia poate sa faca ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii in asemenea cazuri, este o cauza civila si se poate rezolva doar printr-o actiune civila.
Cumparatorii sa-l dea in judecata pe fratele mamei si sa ceara obligarea lui la incheierea contractului sau la restituirea banilor.

| Freya1 a răspuns:

Da mergi la politie cu oameni respectivi

| Kogaion a răspuns:

Pai cum adica, oamenii au dat banii inainte sa se semneze actele? Da, politia poate sa faca ceva pentru ca este escrocherie, daca banii s-au dat prin banca este foarte usor de rezolvat, daca s-au platit cash, e o mica problema, dar daca mama ta a fost de fata cand a primit banii si depune marturie, se v-a rezolva repede si asta.