| Alleeksssaa a întrebat:

Buna tuturor, m-a rugat o foarte buna prietena sa o ajut cu ceva iar eu nu prea stiu ce sa ii zic:

Problema ei este in felul urmator: are 16 ani si vb cu un baiat de 24 parintii ei nu au lasat-o si de aceea a vb fara stirea lor dar din pacate au prinso,

Pt ea nu e o problema nici iubitul ei nu zice nimic o accepta asa cu probleme de fam cum e ca se iubesc

Insa mama ei o tot ameninta ca merge la protectia copiluiu si la politie si spune ca e minora si chestii de genu, si vrea sa il bage neaparat pe el in puscarie ca de vb cu fata lor care e minora,

Intrebarea este: Daca mama ei il da la politie, politia ii poate face ceva daca fata zice ca vrea sa stea cu el ( sa stea adica sa ramana impreuna)?

Va rog ajutati-o dau fundita pentru ceel mai bun raspuns (iar cel mai bun raspuns nu este ceva de genu " nu ii face nimic" sau " nu are nimeni treaba cu ei" vreau sa mi se zica exact ce poate pati el...

10 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu stiu ce va pati, dar stiu ce ar trebui sa pateasca. iubitul tau ar trebui in teorie sa intre la puscarie, pentru ca nu cred ca prietena ta exista cu adevarat. si chiar ar merita puscaria. 8 ani nu sunt prea multi daca ai 20, daca ai insa numai 16 e clar ca e ceva in neregula cu relatia voastra.

| Sin a răspuns:

Da, politia o poate impiedica pentru ca este minora prin urmare nu are dreptul legal sa decida singura.In fata legii decizia ei de a ramane cu respectivul baiat este nula. Ce poate patii el? Poate fi anchetat pentru corupere de minori daca parintii depun plangere impotriva lui.

| snowflake a răspuns:

Ea realizeaza ca este minora, mai mult, ca tocmai varsta lui impune si alte implicatii?
orice barbat, la varsta aia are nevoie de sex! mult sex! daca refuza sa "i-l" dea, o lasa.
si, daca nu il obtine de la ea, o va face cu altawinking
in ambele situatii va avea de pierdutwinking

| CrySsa_4535 a răspuns:

Aici lucrurile au mai multe fete sa zic asa...pe o parte se zice ca de la 16 ani esti esti capabil sa iei anumite decizii singur/a.insa pe o parte daca parinti vor cu adevarat asta pot face intr'un anumit fel pentru a reusi asta. e sigura ca amenintarile parintilor sunt chiar adevarate? ca spre exemplu si eu cand am inceput relatie cu al meu, tot ijn jur de 16 ani aveam la fel ma amenintau. atunci m-am interesat mult despre acest subiect fiindca si ai mei la fel ma amenintau insa au fost doar amenintari.prietena ta e sigura de sentimentele baiatului? de cat timp sunt impreuna? se merita sa sufere si sa se "lupte" mereu cu parintii pentru el, pentru relatie lor? pune-i te rog aceste intrebari, aceleasi mi le-am pus si eu cand am fost in aceasta situatie. iar pentru intrebarea ta raspunsul normal este NU fiindca de la 16 ani intr'un fel raspunzi de faptele tale, si esti capabil sa iei anumite decizii.

| CrySsa_4535 a răspuns:

Eu o sfatuiesc sincer din proprie experienta sa ascunda iar relatie si sa aiba grija.eu nu am facut asta, am luptat pentru relatia asta, nu am vrut nici in ruptul capului sa o ascund si mereu eram in certuri cu ei. zii de zii, saptamani intregi incat ajunsesem sa intru in depresie. cel putin sa mai amane pe cat poate de mult (adica sa aiba o relatie ascunsa cat mai mult timp ) si sa aiba mare grija pe unde umbla si sa nu cumva sa o urmareasca parintii. spre ex cunosc pe cineva care tot asa nu erau de acord iar fata mai aveam putin si implinea 18 ani iar parintii tot asa o amenintau, ea le-a spus ce ti-am zis eu tie ( ca de la 16 ani intr'un fel e responsabila de deciziile pe care le ia) iar parintii ei i-au dat o replica de genul ca pot face ei ceva pentru a decide ei pentru ea. spre ex sa spuna ca nu e in stare sa dea o declaratie( are probleme medicale la cap ), ca face asta fiindca e copila si amenintata sau mai stiu eu ce alte motive.

| CrySsa_4535 a răspuns:

Http://www.avocatnet.ro/......inori.html

daca vrei intra aici si citeste mai multe.aici am intrebat si eu.si sunt multi care intreaba,. te poti adresa si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aluia ii place sa f. ta si ei ii place maciuca. daca erau seriosi se casatoreau fara atata tam, tam si parintii nu aveau nici o treaba fiindca daca ea ar avea 15 ani si ar pleca cu voia ei, nimeni nu poate zice nimic. ia sa-i spuna; bai sculerica ma iei de nevasta? sau nu? sa vezi ca ori pleaca si o lasa ori o ia in casatorie fiindca o iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea ti-o spun din proprie experienta:daca parinti ar vedea ca este baiat serios alta ar fi situatia, ceva s-a intamplat de nu sunt de accord cu relatia voastra si eu am avut acceasi situatie, acceasi varsta la inceput nu erau de accord apoi daca au vazut ca e baiat serios si au schimbat parerea.acum suntem casatoriti avem un copil de 3 ani. diferenta dintre noi e de 14 ani, eu aveam 16, iar el 30, daca se iubesc dragostea invinge. Daca vrea alt ceva o i-a la fuga. el nu are ce pati sunt doar amenintari ca sa o sperie. sper ca ti-am fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca nu are 18 ani, parintii raspund pentru ea deoarece nu este inca minora. Nu conteaza daca ea zice ca totul e bine si ca vrea si nu stiu ce, nu e legal. Il poate baga oricand pe motiv de corupere de minori. Nu glumesc.
In plus, eu nu vad nimic serios daca ea are 16 ani, iar el 24. Eu daca as avea 24 de ani nu m-as baga cu una de 16 [sau 15 daca zici ca vorbesc de un an] decat pentru a ma 'distra' cu ea. Intelegi tu.

| Alleeksssaa explică:

Fata vb cu el de un an si ceva si pana acum nu a fost prinsa dar acum asta a fost a dat maicasa de ei in parc, Nu stie exact daca sunt doar amenintari sau asa vor face, pe o parte se gandeste ca o ameninta doar sa o sperie dar pe de alta parte se gandeste ca da o sa si il denunte... deci?