| Laurra_2988 a întrebat:

Sunt Laura, am o verisoara de 16 si 10 luni si are o problema: este impreuna cu un baiat(21 ani) de 3 ani de zile si acum un an si-a inceput viata sexuala. Problema este ca parintii ei nu sunt de acord cu el si ar face orice sa-i desparta. Peste cateva zile ea trebuie sa mearga la ginecolog iar daca parintii ei afla ca nu mai este virgina prietenul sau va ajunge la puscarie. I-am explicat ca nu este obligatoriu sa mearga. Ajutati-ma! Ce ar trebui sa faca? Daca ea ramane insarcinata si pastreaza copilul si accepta sa ramana langa prietenul ei, acesta va suferi totul penal? Exista vreo cale de scapare pentru cei doi? Mentionez ca se iubesc foarte mult si o despartire le-ar fi fatala amandurora. Dar totusi nu mi se pare normal ca un baiat sa plateasca penal pentru un lucru care l-a facut din dragoste, un lucru pe care l-a acceptat si ea. Am nevoie de sfaturile voastre.

11 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Nu are ce sa pateasca, comform legii. Daca ea avea sub 15, da, putea face inchisoare pentru acte sexuale cu minori, dar in conditiile date nu atre ce sa pateasca.
Avand 16 ani,e considerata majora in ceea ce priveste problemele ei de ordin ginecologic si poate decide daca parintii ei sa ramana sau nu in cabinet pe perioada consultatiei si, implicit, a discutiei dintre ei doi.Prin urmare, poate merge la ginecolog singura, nu e necesar sa fie insotita de un parinte.

| harciog a răspuns:

A facut declaratie legalizata la notar cind s-a dezvirginat? Daca nu poate spune ca s-a dezvirginat cu 2 luni in urma.Problema ei este teama de parinti decit ce pateste el asa ca spune-i ca orice fapta facuta reprezinta si un anumit risc care trebuie asumat.

| WooLove a răspuns:

Un parinte isi iarta copilul indiferente ce ar face el. Daca ea vorbeste cu parintii ei ii explica nu cred ca ar avea de ce sa sufere si ea dar si el. in ziua de azi este normal nu mai este o rusine sa iti incepi viata sexuala inainte de 18 ani sau cand te casatoresti. Sfatul meu este ca ea sa vorbesc deschis cu parintii ei ca dupa daca el ajunge la racoare ea poate sa faca altceva daca intr-adevar cum zici il Iubeste. succes tie si verisoarei tale!

| delisa a răspuns:

Eu stiam ca daca fata spune ca a violato sau ceva de genu el va face puscarie! Dca dansa da declaratie ca a facut-o din dragoste si le explica ca sunt de atata timp impreuna si ca nu e nicio problema nu cred ca va face! Adica eu asa stiam!

| ՀԷՑ a răspuns:

Din cate auzisem eu. stiam ca daca un baiat major intretine relatii sexuale cu o minora, din care ea rezulta insarcinata el este obligat sa se casatoreasca cu ea. asa stiam eu, poate cineva sa confirme sau sa infirme afirmatia mea? pentru ca nu sunt sigura big grin

| mircea_7061 a răspuns:

Parerea mea e sa fuga cu el in alta tara si va scapa

| mircea_7061 a răspuns:

Sa plece in alta tara si scapa

| mircea_7061 a răspuns:

Si daca parintii ei nu aceepta aceasta situatie ce ar putea sa faca baiatu ca si eu sunt itr-o situatie asemanatoare...

| mircea_7061 a răspuns:

Verisoara se pare ca chiar noi suntem in aceasta situatie dar acum mai nou e si mai grava

| mircea_7061 a răspuns:

Ce tare de cand e intrebarea asta pfffff ce nebuni mai suntem...

| dumy_2502 a răspuns:

Din cate stiu chiar daca nu a fot impotriva vointei ei, lege il pedepseste pentru ca ea este minora.deci trebuie evitata aceasta situatie.trebuie ca amandoi sa îcerce sa discute cu parintii ei. o alta solutie de a evita o situatie critica gen ginecologul sau politia este sa "spuna" ca se despart si sa se vada pe ascuns o vreme.Totul depinde de felul in care ea poate comunica in familia ei si de capacitate parintilor de a intelege. deci COMUNICARE!