| scp3008 a întrebat:

Am primit de la judecatorie la un proces de succesiune asa: "comunicare adresa -sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune proble si invoca exceptii aveti obigatia de a depune intampinarea" - Daca eu sunt de acord cu termenii din procesul de mostenire, mai trebuie sa depun vreun act acum?
Am depus la notariat o declaratie de acceptare a mostenirii - asta fiind cu 2 ani in urma de cand se tot amana procesul.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cine este reclamantul si ce anume cere acesta in proces.
Ai primit cererea de chemare in judecata a reclamantului. Citeste-o cu atentie si vezi daca te-ar afecta cu ceva daca cererea ar fi admisa (instanta ar da castig reclamantului).
Daca nu esti afectat cu nimic de admiterea cererii atunci nu este nevoie sa depui intampinare.
Daca ai fi afectat atunci este bine sa depui intampinare, prin care sa soliciti respingerea cererii, arati motivele pentru care soliciti respingerea si probele pe care se bazeaza aceste motive.
Daca nu te descurci ar fi bine sa angajezi un avocat care sa redacteze intampinarea si sa te reprezinte in proces.