| Mikisan a întrebat:

Am primit ieri, de la EOS-KSI (firma de recuperare), prin posta o "Decizie de continuare a procedurii pe cale judecatoreasca" care spune ca am de plata 600 RON dintre care (155 RON debit principal; 155 RON penalizari si 284 RON dobanda legala). Precizez ca mi-a venit pe adresa unde am locuit acum ~10 ani. Firma este Mobifon (fostul Connex-Vodafone de acum ani buni). Chiar daca eu as avea contract la ei de pe atunci, nu am mai primit o alta hartie de notificare cum ca as avea de plata, o primesc tocmai acum cu penalizari mari fata de debitul principal. Iar pe cei de la aceasta firma de recuperare i-ar costa mai mult de 600 RON judecata. Eu ce urmari as avea daca nu as plati?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect, respectiv data cand a incetat contractul, deoarece daca au trecut mai mult de 3 ani de la incetare a intervenit prescriptia extinctiva si nu mai pot obtine suma pe cale judecatoreasca. Daca nu a intervenit prescriptia atunci va trebui sa platesti, fiindca o sa te dea in judecata, vor obtine o hotarare de obligare la plata si apoi te vor executa silit si vei plati si cheltuielile de judecata si executare, care pot fi mai mari decat suma de plata. Numai bine!

| zdrangoi a răspuns:

Pai daca ai primit prin posta scrisoarea inseamna ca te-au gasit.
Firma de recuperare o sa te "bombardeze" cu o multime de scrisori (apeluri telefonice-daca iti stiu numarul),apoi vor veni la domiciliu(dar nu esti obligat sa le deschizi) ca sa te conviga sa platesti macar o parte din suma, apoi inca o parte si asa pana cand vor recupera tot.
In caz de neplata te vor da in judecata si prin hotarare judecatoreasca te vor face sa platesti.
Daca nu ai venit iti vor pune sechestru pe vreun bun pe care-l detii in proprietate.
Deci nu te vor lasa in pace pana cand nu platesti.
Solutia e sa-ti schimbi domiciliul, serviciul astfel incat sa nu aiba cum sa te mai gaseasca.
Cam asta.

| amelielaurent a răspuns:

Si eu am patit aceeasi chestie si chiar nu stiu ce sa fac