| alinaeliza2008 a întrebat:

Am o problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Fostul iubit a facut un abonament la o companie telefonica cu o copie de buletin a mea pe care o avea cand eram impreuna, fara acodul si semnatura mea...in plus, facturile ajungeau la adresa lui,iar eu nu am primit nimic in tot acest timp, specific ca nu am locuit impreuna. Acum am aflat, in urma unui apel de la o firma de recuperare a debitelor ca am restanta de un an la acea companie. Ce pot face sa isi plateasca datoria in care m-a bagat?

Răspuns Câştigător
| Uigress a răspuns:

Salut, poti sa-l rogi frumos sa isi achite datoriile si apoi sa inchida abonamentul. Daca nu ai niciun rezultat, poti apela oricand la politie si chiar la OPC daca tu nu ai semnat, personal, niciun contract cu compania de telefonie. Poti afla oricand, cand s-a incheiat contractul si cine a fost reprezentantul care a facut contractul. Si el si fostul tau iubit pot fi trasi la raspundere in fata legii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca intai o rezolvare amiabila cu fostul, sa-si plateasca datoria.
Poti sa-i spui ca daca nu o face ii vei face plangere penala pentru inselaciune si fals in inscrisuri private si poate fi condamnat si obligat la plata. De asemenea o sa-l bage in bucluc si pe salariatul care a incheiat contractul.
Sper sa-ti fie si tie invatatura de minte, sa nu mai dai altcuiva copii de pe actele tale.

| MCG a răspuns:

Adreseaza-te unui avocat, el e singurul in masura sa te sfatuiasca pe probleme juridice si fiscale!

| sebitzu007 a răspuns:

Du-te la politie si reclama fapta lui
p.s folosirea actelor fara drept poate provoca si puscaria

| alinaeliza2008 explică:

Va multumesc frumos tuturor!