| Bxbakjdj a întrebat:

Am primit o amenda de parcare de la Politia Locala, iar politistul mi-a scris numar de inamtriculare gresit.Mai trebuie sa ma duc sa platesc ameda sau sa o contest?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plateste in 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie si vei plati doar jumatate din minimul amenzii.
Poti sa faci plangere contraventionala la judecatorie, tot in maximum 15 zile de la data p.-v.c. dar sunt slabe sanse sa castigi, avand in vedere prevederile OG nr.2/2001, privind regimul contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1)Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; numele, prenumele, domiciliul şi codul numeric personal ale contravenientului, descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea împrejurărilor care pot servi la aprecierea gravităţii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării, în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ; termenul de exercitare a căii de atac şi instanţa la care se depune plângerea.
(5) În cazul în care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde şi numele, prenumele şi domiciliul părinţilor sau ale altor reprezentanţi ori ocrotitori legali ai acestuia.
(7)În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte menţiuni", sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.
  ART. 17.Lipsa uneia dintre menţiunile privind numele şi prenumele agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu."

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca ti l-a scris gresit?

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai scrie in procesul verbal.