| alinush_3461 a întrebat:

Am primit o citatie in calitate de - Pentru audieri ...Am condus odata un atv si nu aveam permis acum nu sunt in tara si nu ma pot prezenta...Aici scrie in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de lege. Ce sanctiuni pot fi? Sa ma prezint?

Răspuns Câştigător
| viooiv a răspuns:

Intreaba aici poate gasesti raspunsul.http://www.avocatnet.ro/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conducerea fara permis constituie infractiunea prevazuta si pedepsita de OUG nr.195/2002, pedeapsa fiind inchisoarea de la 1 an la 5 ani. Majoritatea ATV-urilor se incadreaza la categoria moped (cf.art 6, pct.21. moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW), pentru care nu este necesar permis de conducere ci un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Parerea mea este sa angajezi un avocat care sa vada despre ce este vorba, astfel te-ai putea trezi cu dosar penal. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Citatia este legata de faptul ca ai condus atunci ATV-ul fara permis? Sau nu stii pentru ce anume ai fost citat?

In orice caz, fa cum zice Ioandelasal. Inainte sa te duci la orice audieri, consulta-te cu un avocat.