| Baiat_Anonim_1990 a întrebat:

La sfarsit de an scolar am injurat o profesoara pe facebook, mai exact am postat pe peretele meu *** you si numele ei. Azi dimineata am primit citatie de la politie pe numele meu ca trebuie sa ma prezint la politie pe data de. si mai jos "in caz de neprezentare....nu stiu ce scrie" imi puteti da mai multe info, ce se poate intampla daca nu ma prezint si ce infractiune am comis

Răspuns Câştigător
| paco28 a răspuns:

Ultraj, sfatul meu e sa te duci sa-ti ceri scuze si sa promiti ca nu mai faci laughing) nu cred ca nu o sa te inteleaga profesoara si politistii laughing)) daca se ingroasa gluma contacteaza un avocat iti spune el mai bine ce trebuie sa faci!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente importante pentru un raspuns corect, respectiv ce varsta ai si de unde esti (Romania, Republica Moldova sau alt stat).
Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| DeeaV a răspuns:

Ultraj, profesoarea te-a reclamat. Prezinta-te la politie si incearca sa rezolvi pe o cale amiabila, nu are rost sa te ascunzi pentru ca nu faci altceva decat sa inrautatesti situatia.

| error404NameNotFound a răspuns:

Te-a reclamat ca ai injurat-o pe facebook? ce obsedata...

| Baiat_Anonim_1990 explică:

Romania si 17 ani. Am citit ca ultrajul e amenintarea sau lovirea unei autoritati sau functionar al statului. Eu am postat o injurie nu o amenintare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Baiat_Anonim_1990):

Nu este nici o infractiune care sa fie prevazuta de Codul penal sau alta lege.
Profesoara te poate da in judecata doar pe cale civila si sa obtina daune morale de la parintii tai.
Ma intreb de unde au scos utilizatorii chestia cu ultrajul.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Probabil ca au auzit la TV ceva de genul: "Tanarul a fost amendat pentru ultraj" in contextul unei altercatii cu politia. Si au extrapolat ei ca ultraj e un cuvant magic care se poate folosi in orice context happy

Totusi, ar putea cineva sa castige un proces in care te da in judecata pentru ca l-ai injurat? Adica, nu avem totusi dreptul la libera exprimare, in Romania?

Pentru calomie as intelege, dar pentru o injuratura mi se pare un pic exagerat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Injuratul nu este libera exprimare si, de altfel, toate drepturile fundamentale sunt limitate, in primul rand, de drepturile altora.
Si acum se poate castiga foarte usor un asemenea proces, in baza raspunderii delictuale pentru fapta proprie si se pot obtine daune morale, nu la fel de mari ca in SUA dar se obtin.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai ce, exista un drept in Romania de a nu fi injurat?

Si in SUA este absolut imposibil sa obti ceva pentru ca ai fost injurat de cineva. Acolo, dreptul la libera exprimare este un drept fundamental, iar dreptul de a nu fi insultat nu exista.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Exista si este prevazut de Codul civil. Te las sa-l descoperi.
Si cu asta am terminat.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am cautat o gramada pe goagal, si nu am gasit nimic concret. Am gasit chestii legate de calomie si defaimare, dar nu despre insulte si injuraturi, si nici dreptul de a nu fi insultat nu l-am gasit.

Va cred pe cuvant ca exista, dar as vrea si eu sa-l citesc, ca imi place sa fiu la curent cu legile tarii in care ma aflu.