Întrebare recomandată | albertoy213 a întrebat:

Sallut TPU azi am primit o citatei in caer scrie asa
numele x prenume y fiu lui x is al y
de ani 15 (eu ) de profesie - din Bucuresti strada x nr y etaj - apart 2 judetul sector 3 camera nr 6 pentru ziua 18 din ianuarie anul 2013 ora 10:00 in calitate de faptuitor in cauza privind ( doar puncte e gol) jos scrie art 198.c.pr.pen. in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de art. 198 c. pr. pen.
Ce inseamna art 198 c.pr.pen urgent va rog frumos mai am 2 zile

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Art.198 Cod penal pedepseste actul sexual cu un minor sub 15 ani, citez:
"Actul sexual cu un minor
ART. 198
Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsã se sancţioneazã actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacã fapta este sãvârşitã de tutore sau curator ori de cãtre supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacã fãptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacã actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de cãtre fãptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacã faptele prevãzute în alin. 1-3 au fost sãvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacã pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevãzutã în alin. 1 a fost sãvârşitã în împrejurãrile prevãzute in art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacã faptele prevãzute în alin. 1-4 au avut urmãrile prevãzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacã fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi."

evenso
| evenso a răspuns:

198.c.pr.pen. - Probabil se refera la Art.198 Codul procedurii penale, in caz de neprezentare la locul si data scrisa vei fi sanctionat.

Citeste asta:

http://e-juridic.manager.ro/......-1386.html

P.S. A nu se confunda cu Art. 198 Cod penal.

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| pisicutzamik a răspuns:

Buna este o citatie, trebuie sa te prezinti la sectia depolitie de unde a fost trimisa, iar cada nu te duci te va sanctiona conform legii, mai bine du-te si vezi despre ce este vorba!

| Vidrascu_Alex_1997 a răspuns:

Act sexual cu un minor e articolul ala...ai pus-o