| Furnicuta000 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Vad ca din ce in ce mai multi condamnati aleg arestul la domiciliu. Dar eu cum se intretin? Adica majoritatea nu muncesc ca nu e asa usor sa muncesti de acasa si oricum nu poti sa o faci doar de acasa. Chiar toti au pe cineva care ii tin in puf acasa? Sau le da statul o pensie ceva?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un arestat la domiciliu se poate intretine prin munca, economii (daca are), ceilalti membri de familie, etc.
Conform art.221 din Codul de procedura penala, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) La cererea scrisă şi motivată a inculpatului, judecătorul de drepturi şi libertăţi, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată, prin încheiere, îi poate permite acestuia părăsirea imobilului pentru prezentarea la locul de muncă, la cursuri de învăţământ sau de pregătire profesională ori la alte activităţi similare sau pentru procurarea mijloacelor esenţiale de existenţă, precum şi în alte situaţii temeinic justificate, pentru o perioadă determinată de timp, dacă acest lucru este necesar pentru realizarea unor drepturi ori interese legitime ale inculpatului.
  (6^1) În situaţia prevăzută la alin. (6), în încheiere se va indica în mod expres perioada de timp, precum şi, după caz, locul de muncă, instituţia de învăţământ, unitatea sanitară sau alt loc în care s-a aprobat deplasarea inculpatului.
  (7) În cazuri urgente, pentru motive întemeiate, inculpatul poate părăsi imobilul, fără permisiunea judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată, pe durata de timp strict necesară, informând imediat despre aceasta instituţia, organul sau autoritatea desemnată cu supravegherea sa şi organul judiciar care a luat măsura arestului la domiciliu ori în faţa căruia se află cauza."
Si aceasta masura preventiva este cu mult mai usoara decat arestul preventiv si nu presupune plata unei sume ca si cautiune.
De regula nu se primeste nimic de la stat, cu exceptia pensionarului, acesta primeste pensia in continuare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai tu linistita, nu ajung in arest la domiciliu gainarii de 2 lei care traiesc de azi pe maine

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand, arestul la domiciliu se da pentru infractori care nu reprezinta un pericol, atat pentru societate, cat si pentru a "dezerta".
In al doilea rand instanta analizeaza daca sunt indeplinite conditiile, in care intra si cea de subzistenta, prevazute de lege.
In al treilea rand, prin arestul la domiciliu se mai descongestioneaza inchisorile si asa supraaglomerate.
In al patrulea rand statul este scutit sa cheltuiasca in jur de 8-9000 lei pe luna pentru fiecare detinut, ceea ce reprezinta 96.000-108.000 lei pe an.

| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Tocmai am citit o stire cum ca un angajat smurd a agresat sexual o pacienta inconstienta si la sfarsit scrie ca judecatorul a dispus arestul la domiciliu pentru 30 zile. Deci uite ca ii lasa si pe astia care sunt un pericol pentru alti oameni sa stea acasa

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Si ce poate sa faca din arest la domiciliu? Tu nu stii ce impune arestul la domiciliu, dar iti dai cu parerea. Tocmai de aceea se numeste arest, ca sa nu poata intreprinde altceva. Sau crezi ca vin acasa la el paciente pe care sa le violeze? Da, era periculos daca era liber sau avea interdictie doar de a parasi tara.
Dar "boborul" roman nu vrea decat sange. Am explicat cum e cu cheltuielile. Dar trebuie sa mai confirmam odata ca suntem un popor incult.

| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Desteptule, un criminal si un violator nu au de ce sa beneficieze de confortul arestului la domiciliu. Pt ca e un confort. Si da, pot sa iasa ca nu le pune nimeni gard electric. Si in alea cateva minute pe strada pana vine politia pot face multe. Nu compara un criminal sau un violator cu unul care a facut evaziune fiscala

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tu ai auzit de circumstante ateuante? Daca nu cunosti legislatie, stai in patratica ta, nu-ti mai da cu parerea aia de neofit.
Si cu apelative sa te adresezi parintilor tai care nu te-au educat.

| ReddY25 a răspuns:

Din păcate, da

| ioana748 a răspuns:

Da, au persoane care i ajuta, asa cum le ar fi dus si pachet la inchisoare.
Nu le da statul pensie, nu este cazulhappy

| Lupică27 a răspuns:

Pe perioada cat stai arestat la domiciliu se plateste o taxa la stat, si da, nu ai voie sa muncesti din cate stiu, practit ei sunt intretinuti de familie.

| Furnicuta000 explică (pentru Lupică27):

Pai sa zicem ca e vorba de un violator. Dupa ce ca face familia de ras, mai sta si pe capul lor sa munceasca altii pentru el, sa ii dea bani, sa ii faca cumparaturile...
Stiu ca multi arestati la dimiciliu au bani prin conturi dar foarte multi sunt vai de steaua lor si judecatorul le accepta cererea de arestare la domiciliu ca sa nu mai ocupe loc in puscarie

| Lupică27 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu cred ca violatorii sunt lasati in arest la domiciliu. Oricum ca idee, eu nu la violatori si pedofili ma refeream cand am zis infractiuni minore, ma refeream ca a furat un salam de foame, o gaina sa fac o ciorba, curent de la vecinu, etc. lucruri care nu sunt atat de grave.

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Pot să te închidă dacă furi internet de la vecin? Ei cum furi, împrumuți, da oricum, se închide pentru asta?

| ioana748 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Depinde de fapta. Nu toate faptele se încadrează pentru cererea de efectuare a detenției la domiciliu.
Violul in nici un caz, gasesti informații in link.
https://avocatbogdanpalade.ro/......domiciliu/

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

Daca te conectezi la routerul lui nu, in niciun caz, dar daca tragi fir, posibil.

| doctorandus a răspuns (pentru Lidia09):

Hmmm, nu cunosc legislatia din Romania cu privire la furt de internet, dar in alte tari este necesar ca proprietarul routerului sa puna avertisment la conectare ca nu ai voie sa te conectezi nepermis la reteaua lui. Ceea ce marea majoritate a utilizatorilor habar n-au cum s-o faca. Multe routere nici macar nu permit asa ceva prin softul oficial sau daca vrei sa permita trebuie sa cumperi abonament la Fing. Practic, trebuie sa devii hacker ca sa-ti protejezi reteaua proprie.

| Lupică27 a răspuns:

Si inca ceva, majoritatea care sunt in puscarii sunt pentru chestii minore, adevaratii infractori au parte de tratament special daca ajung acolo sau nu ajung deloc.