| Prezidentul a întrebat:

Ce parere aveti despre arestul la domiciliu? Mai nou daca comiti o crima nu patesti nimic...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Arestul la domiciliu se ofera pentru anume infractiuni si in anume conditii

| Pinocchio a răspuns:

Care caz cunosti tu, unde cineva este retinut pentru crima si este in arest la domiciliu?
Pentru ca sunt niste conditti foarte riguroase ca sa ramai doar in arest la domiciliu ( sa nu exista riscul de a influenta martori, de a distruge dovezi, ori pericol fata de altii) si in cazul unei crime se exclude.

| Prezidentul explică (pentru Pinocchio):

"Huidu" iti spune ceva? Normal ca nu...

| Pinocchio a răspuns (pentru Prezidentul):

De ce zici ca "normal ca nu".
Aia a fost un tragic accident auto unde au murit oameni.

| Prezidentul explică (pentru Pinocchio):

Iti recomand sa vezi videoclipul asta: http://goo.gl/lSjstf
Vorba lui Banciu... "Mortu de la groapa nu se mai intoarce"!
Iar Huidu nu este singurul caz, exista si altii... Gen Iliescu =))

| Pinocchio a răspuns (pentru Prezidentul):

Avem o justitie, care din pacate nu e perfect.
Dar sa ne reintoarcem la intrebarea ta.
In lege nu exista tocmeala, daca indeplinesti conditiile se poate schimba in arest de domiciliu, daca nu ramai in arest preventiv dupa gratii.