| мαяdυк a întrebat:

Am si eu o intrebare adresata romanilor.De ce in parlamentul romaniei sunt persoane de etnie maghiara? Wdf ungurii dau legi la noi in tara, ce in Ungaria sunt romani in parlament?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Parlamentul Romaniei sunt CETATENI ROMANI! Nu mai baga zazanie ca te altoiesc! Si eu sunt deranjat de unele atitudini, dar merg pe premiza "cainii latra, calatorul trece!". Decat sa pui intrebari tampite, mai bine ai pune un ciocanel de horincawinking
P.P. Asta ti-o spune unu' din neam de romani!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca si acestia sunt cetateni romani si este interzisa, inclusiv prin Constitutia Romaniei, orice fel de discriminare pe motiv de etnie. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Pentru ca principiul de baza pe cere functioneaza Parlamentul este principiul REPREZENTARII, adica in parlament trebuie sa fie senatori si deputati care sa reprezinte cetatenii romani din toate zonele, clasele sociale sau etniile. Cum maghiarii sunt o minoritate destul de numeroasa in Romania, automat vor fi si "maghiari" in Parlament intr-o porportie egala.

| Andu_7395 a răspuns:

Pentru ca au fost votati omule, de aia!

| ElShaarawy a răspuns:

Pentru ca se zice ca Boc(aneala) ii ungur. Funda?big grin

| elizabeth a răspuns:

De etnie maghiara? eu credeam ca sunt maghiari dar cu cetatenie romana...

| razvan1305 a răspuns:

Persoanele de alte etnii cu cred ca au aceleas sa le spunem atributii si posibilitati la fel ca romanii.+ ca nu ori ce ungur poate da asa o lege ca vrea el, trebuie ca si restul parlamentului mai exact 50% minim sa fie de acord cu acea lege, deci si parerea romanilor e ceruta