| anonim_4396 a întrebat:

Cine stite ce conditii trebuie sa indeplinesi ca sa iesi la pensie pe caz de boala? De exemplu ai nevoie de ani pe cartea de munca, cat de grava trebuie sa fie boala, etc.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi pensie de invaliditate trebuie sa fii incadrat intr-un grad de invaliditate si aceasta o face comisia de expertiza, la care trebuie sa primesti trimitere de la medicul specialist care te trateaza de boala. Boala trebuie sa-ti afecteze cel putin jumatate din capacitatea de munca.

| sierra1 a răspuns:

Mihai, problema e extrem de complexă cu bolile și încadrarea lor pe grade și nivele. Un medic de medicină a muncii te poate lămuri