| anonim_4396 a întrebat:

daca vreau procura sa plec 10 zile din tara ..trebuie sa mi-o faca parintele care ma are in custodie?
Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintat numai unui parinte atunci acela trebuie sa faca declaratia notariala (nu procura). Daca esti incredintat ambilor parinti si ai stabilit domiciliul la unul atunci ambii parinti trebuie sa faca declaratia notariala. De regula, dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil, de la 1 octombrie 2011, incredintarea (custodia) se face ambilor parinti. In orice caz vezi ce scrie in hotararea de divort sau incredintare.

| Violleta2022 a răspuns:

Procura se face la un Notar public, de catre un parinte, daca pleci cu celalalt, iar daca pleci fara parinti, atunci ai nevoie de insotitor de drum, caruia i se face procura de imputernicire a ta, facuta de ambii parinti in cazul asta, in fata notarului public.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles ca vreau sa plec in Grecia cu logotnicul meu si na nu stiu daca imi da si tata procura

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa o faca ambii parinti, nu doar unul.