| anonim_4396 a întrebat:

Am o garsoniera iar in contract apar ca proprietar, insa mama mea are drept de uzufruct viager si o spun fara nici o jena, desi stiu ca unii dintre voi o sa ma judecati ca zic asta, dar e o persoana foarte bolnava psihic, si imi face niste probleme foarte mari, gen umbla cu tot felul de indivizi dubiosi de pe site-uri de matrimoniale cu care isi trimite niste mesaje extrem de obscene, acum vrea sa puna ea stapanire pe garsoniera si tot vorbeste cu indivizii respectivi la telefon si nu stiu ce pune la cale. Stau cu spaima ca o sa se intampla ceva foarte aiurea. Sunt singura la parinti si n-am serviciu iar singurul meu venit provine din inchirierea garsonierei respective. Stiu ca ea are dreptul sa faca ce vrea acolo, dar e iresponsabila si imi poate crea probleme foarte mari! Va rog ziceti-mi ce sa fac.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal mama ta nu poate vinde garsoniera, nefiind proprietar, are doar dreptul sa locuiasca acolo pana la deces.
Cat despre internare va trebui sa vorbesti cu un medic psihiatru, doar acesta poate decide daca trebuie internata sau nu si acestuia trebuie sa-i prezinti dovezile.

| doctorandus a răspuns:

Interneaz-o.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

A fost internata si tot ii da drumul acasa. Cica are depresie dar se poarta extrem de dubios pentru o persoana depresiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. desigur.Cu acele mesaje poti merge la un medic psihiatru fara sa stie mama ta bineinteles.Acolo spui tot, ceea ce ne-ai spus si noua si mult mai multe. Medicul psihiatru va analiza cele spuse de tine dar trebuie mai multe dovezi pentru a o interna.De exemplu daca face crize de nervi sau halucinatii ceva.In orice caz, mergi la un osihiatru si vorbeste cu el problema. Daca pana acum a fost internata la cererea ei, tot la cererea ei afost externata, cred.Dar daca o interneaza la cererea ta cu dovezi ca nu agndeste si nu se comporta normal, e posibil sa o interneze iar.Dar daca nu e violenta si poate sa-si ia singura medicamentele....Asta e.
Si pana la urma las-o sa vanda sau sa faca ce vrea cu garsoniera daca tu nu ai putere.Cel mai simplu e sa-ti gasesti un locusor de munca si sa incepi sa traiesti independent.

| Ioscaa1 a răspuns:

Politia,psihiatru,vinde garsoniera daca zici ca-i pe numele tau cumpara alta si da-o dracu pe maicata.Scuze de jignire.

| anonim_4396 explică (pentru Ioscaa1):

Am intrebat si pe un forum de avocati si mi s-a raspuns ca n-am ce face si ca ma poate da afara sau face ce are chef cu garsoniera, ca eu nu o sa am nici un drept decat dupa moartea ei - inclusiv cel de vanzare. Acum nu stiu cum sa demonstrez ca e bolnava, cu toate ca a fost de multe ori internata la psihiatrie (a primit diagnosticul de depresie, dar mie mi se pare ca e ceva mai mult de atat) si e sub tratament, problema e ca nu e incoerenta si in afara poate da impresia ca e normala, deci nu stiu cum as putea sa demonstrez ca nu e in deplinatatea facultatilor mintale. Totusi am mesajele pe care si le trimite ea cu diversi indivizi suspecti si cu care vorbeste chestii obscene in prezenta tatalui meu care e si el bolnav si zace la pat. Da... horor. This is my life.

| anonim_4396 explică (pentru Ioscaa1):

Asta e unul din mesajele primite de la indivizii cu care discuta:
http://i62.tinypic.com/8xudsi.jpg
http://i61.tinypic.com/1zch0uo.jpg
http://i60.tinypic.com/2utlr91.jpg

As putea sa le folosesc cumva impotriva ei?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai usor si sigur pentru a-ti risipi temerea ca mama ta ar putea vinde garsoniera este sa te duci cu CONTRACTUL de vanzare cumparare la un avocat --- este important ce scrie in contract si in incheierea de autentificare. Daca in contract, mama ta NU are calitatea de coproprietar si are numai drept de uzufruct viager, atunci ea, in calitate de uzufructuar, nu poate vinde.

p.s. O consultanta la un avocat costa in jur de 50 lei --- consultanta inseamna ca-i pui cateva intrebari!

| IonutStefan96 a răspuns:

Nu.Nu are voie sa aduca pe nimeni! Faza e ca voi doi nu puteti sa faceti nimic cu casa! Daca mama ta vrea sa o vanda! Nu poate, deoarece trebui si acordul tau! Daca mama ta vrea sa aduca pe cineva in casa, nu poate, trebui acordul tau! asa si invers! Mai bine du-te la un Notar si explica-i totul! daca tie rusine, inventeaza altceva!