| anonim_4396 a întrebat:

Bunicii mi-au vandut mie imobilul lor(contract vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager), insa nu stiu cum sa procedez cu utilitatile. Energia electrica si apa trebuie trecute pe numele meu neaparat tot acum cand acestia sunt in viata? Nu le pot transfera pe numele meu abia dupa... stiti voi ce? Multumesc in avans!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa fie trecute pe numele tau, avand in vedere ca bunicii o sa locuiasca acolo si vor plati ei utilitatile.
Doar daca si tu vei locui acolo si vei plati utilitatile este bine sa le treci pe numele tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cît timp traiesc ei nu poti face nimic, după moartea lor se trec pe numele tau mergi la notar cu actul de deces al lor asta inseamna sa astepti pîna mor amîndoi, cît timp traiesc ei sunt proprietari.