| Gurgiu a întrebat:

stau la o casa si vreau sa imi trag canalizare si as vrea sa stiu daca pot sa iau de la fondurile europene ( sa-mi dea bani sa-mi fac) o canalizare? Si o racordare la apa si daca as putea unde m-as duce sa ma interesez?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai canalizare in strada, poti sapa TU pentru canalul din casa pana la punctul de racordare (adancime minima de 1m in pamant, sa nu inghete iarna), respectiv caminele necesare pentru curatire in caz de infundare.
Costul materialelor de teava (PVC) te costa putin, le poti cumpara de la un depozit de constructii.
Trebuie sa ai grija doar sa asiguri caderea de 5-8% de la casa pana la conducta din strada.
Materialele necesare nu cred ca te costa mai mult de 2-300 euro in total, iar manopera de racordare este stabilita de firma de canalizare.

Pentru asemenea suma mica (sub 2000 euro) nu se pot cere fonduri europene de o persoana fizica.

Vorbeste cu cei de la primarie si firma de canalizare, vezi daca costul racordarii la canalizarea stradala nu se suporta de primarie, din oaresce fonduri.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca persoana fizica nu poti.
De infrastructura din localitate trebuie sa se ocupe PRIMARIA, adreseaza-te lor!
Ei pot face si proiecte pentru fondurile europene, pentru intreaga localitate in care stai.

| Gurgiu explică (pentru Bula):

Pei la mine in sat aici este doar ca eu vreau sa mi fac canalizare din curte care sa duca pana la gura de canal pentru a face o baie!

| Bula a răspuns (pentru Gurgiu):

Daca ai canalizare in strada, poti sapa TU pentru canalul din casa pana la punctul de racordare (adancime minima de 1m in pamant, sa nu inghete iarna), respectiv caminele necesare pentru curatire in caz de infundare.
Costul materialelor de teava (PVC) te costa putin, le poti cumpara de la un depozit de constructii.
Trebuie sa ai grija doar sa asiguri caderea de 5-8% de la casa pana la conducta din strada.
Materialele necesare nu cred ca te costa mai mult de 2-300 euro in total, iar manopera de racordare este stabilita de firma de canalizare.

Pentru asemenea suma mica (sub 2000 euro) nu se pot cere fonduri europene de o persoana fizica.

Vorbeste cu cei de la primarie si firma de canalizare, vezi daca costul racordarii la canalizarea stradala nu se suporta de primarie, din oaresce fonduri.

| Iote a răspuns:

Din cat stiu eu, pentru apa si canalizare se dau fondurile numai pentru localitati intregi, nu pentru gospodarii separate.