| Calin1520 a întrebat:

Am si eu o mare problema, ieri am fost la o petrecere si unui tip i s-a facut rau, iar eu i-am dat telefonul meu sa sune la urgente 112... a vorbit iar la 2 minute am primit apel inapoi de la ei, si un alt prieten a stat si a le-a explicat situatia, insa apoi am mai primit 2 apeluri insa nu am putut raspunde. Cat despte salvare am vazut una trecand pe langa localul unde a avut loc petrecerea, insa nu a oprit s-a uitat doar din mers(mergea destul de rapid si a intors putin capul dar si-a continuaut drumul)....si am inteles ca nu risc sa patesc ceva eu personal deoarece nu am vorbit eu, insa pot primi costuri suplimentare pe telefon?(cartela e la abonament)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai fost taxata suplimentar pentru ca ai primit apel de la serviciul 112!

este posibil sa fiti chemati la politie pentru declaratii, adica persoana care a efectuat apelul la serviciul de urgente, posesorul de drept al numarului si orice persoana care a vorbit.

Trebuie sa se stabileasca daca a fost o urgenta ori nu, daca a fost o eroare si neintelegere privind detaliile locului unde se afla persoana care a cerut ajutorul medical etc.
Probabil, va urma o ancheta, iar daca se considera ca nu era o urgenta, vor urma consecinte.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apelurile la 112 sunt gratuite

| ViktorVictor a răspuns:

Nu chiar este posibil!