| lol124356 a întrebat:

Am și eu o problema, am 17 ani și 4 luni, o relație de 2 ani și 6 luni cu un băiat care are 20 de ani, părinții noștri au fost de acord la început, însă acum mama mea a început sa se împotrivească relației mele cu el și in urma câtorva conflicte mi-a spus sa ma mut la el. Îmi este frica ca ar putea sa se răzgândească și sa vina cu poliția după mine, ce s-ar putea întâmpla dacă s-ar ajunge aici? Ce am putea pății eu și iubitul meu. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu se implica in asemenea chestiuni, nu intra in atributiile lor. Parintii pot solicita sa te reintorci la domiciliul lor si, daca tu nu vrei, trebuie sa obtina o hotarare judecatoreasca in acest sens. Abia daca obtin acea hotarare judecatoreasca si tu nu te reintorci de bunavoie pot apela la un executor judecatoresc si acesta poate cere si ajutorul politiei.
In orice caz, la varsta pe care o ai si la felul cum se misca justitia, parintii ar obtine hotararea doar dupa ce vei face 18 ani si, devenind majora, nu mai au ce-ti face.
Totusi te-as sfatui sa te gandesti bine inainte de a te muta, respectiv daca iubitul si parintii acestuia (daca locuiesc impreuna) doresc sa stai cu ei si sunt de acord sa te sprijine daca vei dori sa faci studii.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politie din cauza dragostei? Hmm... Cred ca mama ta a incercat doar sa te sperie...

| UsualBoy a răspuns:

Mergeți la un notar și încheiați cu titlu de logodnă (promisiune de căsătorie)!