| doiaruxxx a întrebat:

Am si eu o problema. Bunicii mei au vrut sa imi faca acte pe casa dar este o problema, in acte arata ca casa e a lor dar pamantul de sub casa nu, cum pot sa rezolv asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai ce face doar bunicii o pot rezolva si rezolvarea poate dura, in functie de cine este proprietar in acte.
Sa vada cine este proprietar in cartea funciara si apoi pot rezolva, dupa caz, prin mostenire sau actiune in justitie pentru constatarea uzucapiunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu arată sau nu aparține?

| NicoleEazi a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu un avocat, el te poate in indruma sa faci ce trebuie

| Vioreldb a răspuns:

In momentul de fata sunt in aceeasi ipostaza numai ca eu alerg in numele lui tata care este in viata si se poate apela la avocat care se ocupa pe raza specifica a comunei in care locuieste tata.
Avocatul care este pe raza localitatii respective da in judecata primaria de care apartine proprietarul casei si o forteaza sa elibereze titlu de proprietate.Este de umblat dar cu putin noroc sper sa obtin acest titlu. Dreptul de uzucapiune este singura solutie daca ai peste 27 de ani.
Daca ai sub 27 de ani primarul poate sa ofere ca loc de casa un teren pentru prima casa in mod gratuit dupa noua lege.
Eu am peste 37 de ani si deci intra uzucapiunea fiindca tata l-a primit ca lot ajutator dar nu a facut acte pe el.
Tata l-a stapanit 38 de ani si nimeni nu are dreptul la acest pamant fiindca proprietarul a murit fara rude sau urmasi.
Avocatul iti spune pas cu pas ce trebuie sa faci fiindca ai de umblat la primarie in arhive.Se ocupa cei de acolo de tot numai sa se exprime cum trebuie avocatul si sa scrie pe o foaie tot ce iti trebuie.
Bafta!