| Grindei_Eduard_2000 a întrebat:

Ce trebuie să facă tatăl meu ( acte si unde trebuie să meargă) dacă eu am o casa data mostenire printr un contract de donație de către bunicii mei, azi murind ultimul ( casa fiind data cu condiția ca părinții mei sa aiba grija de ei ) eu având doar 15 ani, deci neputând primi casa presupun.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a fost o donatie cu sarcini, similara unui contract de intretinere si sarcinile au fost inscrise in cartea funciara.
Trebuie sa mergi cu un parinte la Biroul de Carte Funciara de care apartine localitatea unde este situata casa si sa solicitati radierea sarcinilor din Cartea funciara, anexand copii ale certificatelor de deces privind pe bunici. Dupa radierea sarcinilor ramai proprietar al casei fara nici o alta problema.

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru Ioandelasal):

Dar eu sunt minor, sau devin proprietar la 18 ani si pana atunci e a părinților?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Grindei_Eduard_2000):

N-are importanta ca esti minor si minorii pot primi donatii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tatal tau e adult, si stie el unde trebuie sa mearga.

| alexalexandru1 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......oane-bune/ raspundeti si aici da l mai departe

| TwinCharged4Turbo a răspuns:

Trebuie să te duci la notar sau la primăria din localitatea în care este proprietatea.