| miry a întrebat:

Sotul meu are mostenire lasata de bunicii lui jumatate din casa lor, iar cealalta jumatate au lasato parintilor lui, bunicii au murit acum 6 ani dar nu lea lasat nimic doveditor pentru casa, casa e inca pe numele decedatilor, ce demersuri trebuie sa faca sotul meu pentru asi face acte pe partea lui de casa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare asemanatoare exista mai sus! sau poate tot aceeasi numai pusa de sotia respectivului! Dupa cum am spus si mai sus trebuie facuta suucesiunea dupa care sa cumpere 1/2 de la mosteniitori!

4 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Intreaba un avocat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ss

| artemis2009 a răspuns:

Daca are act de mostenitor prin dezbaterea succesiuni tine loc de act de proprietate, cu acest act trebuie sa mearga la circa financiara pentru a fi trecut pe rol si la judecatoria de sector pentru intabulare, atentie trebuie sa aiba cadastru pe locuinta si teren

| onny_5721 a răspuns:

Sa dezbata succesiunea. aceasta poate fi inaintata de oricare dintre mostenitori